Bilim

2018’da Gerçekleşen Tsunaminin Korkunç Dalga Yüksekliği

Endonezya’da bulunan Anak Krakatau Yanardağı, 2018 yılında patladı. Yanardağın patlamasının akabinde oluşan 5 ile 13 metre arasındaki dalgalar, Sumatra Adası’nı vurarak 400 kişinin hayatını kaybetmesini sağladı. 

Tokyo Üniversitesi ve Londra’da bulunan Brunel Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği çalışma, felaketin boyutlarının çok daha büyük olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, oluştuklarında 100 ile 150 metre arasında olan dalgaların yakınlardaki kıyıları vurmadığı için daha beğenilmeyen sonuçlardan kaçınıldığını belirlediler. 

Çalışmaya öncülük eden Brunel Üniversitesi’nden inşaat mühendisi Dr.Mohammad Heidarzadeh, volkanların patlamalarının akabinde etrafa saçılan hususların denizde yükselmeye neden olduğunu, Anak Krakatau’da da buna benzeri formda 100 m yüksekliğinde dalgaların oluştuğunu söylüyor.

Dalganın bu yüksekliği, esas olarak deniz tabanı ve tsunami dalgası arasındaki sürtünme kuvveti ve yerçekimi sayesinde ıssız bir adaya çarptığında 80 m’ye kadar düşmüştü. 

Brunel Üniversitesi’nden Dr.Mohammad Heidarzadeh, “Neyse ki o adada kimse yaşamıyordu. Ama yanardağın yakınında bir topluluk olsaydı -5 km yakında- tsunami yüksekliği sahile çarptığında 50 ile 70 metre yüksekliğinde olurdu” dedi. 

Dr.Heidarzadeh’in bu açıklaması, daha evvel gerçekleşmiş hadiselere dayanıyor. Kıyılarda daha az insanın yaşadığı 1883 yılında Krakatau’da meydana gelen bir patlama 42 metre yüksekliğinde dalgalar oluşmuştu. Meydana gelen tsunamide o devir, 36.000 kişi hayatını kaybetmişti. 

Araştırmacıların elde ettiği olgular, kaleme aldığı makale geçtiğimiz günlerde Ocean Engineering mecmuasında yayınlandı. Yeni tahlil için yanardağın patlamasının akabinde ortaya çıkan tsunaminin etkilediği beş ortamdaki deniz seviyelerinin doneleri kullanıldı. Bu doneler, Endonezya hükümetinin tarafından ölçülen dalga göstergelerinden elde edildi. Elde edilen doneler, tsunamileri bilgisayarda simüle eden modelin doğrulanmasında kullanıldı.

Bilim kişileri, bilgisayar modelinin bu halde gerçek datalarla doğrulanmasının son radde değerli olduğunu söylüyorlar. Endonezya üzere zelzele ve tsunami riskinin yüksek olduğu ortamlarda hayat ortamlarının belirlenmesi ve buna nazaran düzenlenmesi için bu tıp çalışmalar değerlidir. Çalışmanın üzerine odaklandığı 2018 yılındaki tsunami sırasında 2000’den ziyade insan hayatını kaybetti. Çalışma, bu cins can kayıplarının sayısını mümkün olan en alt seviyeye indirebilir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün