Yazılım

2020’nin İlk Windows 10 Güncellemesi Niye Versiyon 2004?

Microsoft'un takvimine göre Windows 10, her yıl iki farklı özellik güncellemesi alıyor. Güncellemelerden ilki ilkbahar aylarında yayınlanırken, gayrısı sonbaharda kullanıcılara sunuluyor. Aslında yapı numaraları da Microsoft'un Windows 10'a getireceği özellik güncellemelerinin yayınlanacağı tarihleri temsil ediyor.

Windows 10 güncellemelerinin yapı numaraları için doğrudan yayın tarihine işaret eden sürüm numaraları kullanılıyor. Rakamlardan ilk ikisi güncellemenin sunulacağı yılı, öbür ikisi ise gelişiminin tamamlandığı ayı gösteriyor. Örnek verecek olursak; Windows 10 sürüm 1903 (Mayıs 2019 Güncellemesi) Mart 2019'da tamamlandı.

Ancak Microsoft, 2020 yılında yayınlayacağı birinci güncelleme olan Windows 10 20H1'de farklı bir numaralandırma yaklaşımına giderek 2004 yapı numarasını kullanıyor. Aslında geliştirildiği yıl ve tamamlandığı ayı içeren doğru yapı numarası 1912 olmalıydı. Gelgelelim şirket, yeni güncellemenin test sürecine daha ziyade vakit ayırmak istiyor ve bu yüzden güncelleme, aralık ayında tamamlayacak.

Fakat bu noktada Windows 10 için yılda iki güncelleme planına bağlı kalmak ve güncellemeyi yayınlanacağı yılla tıpkı noktaya getirmek için ileri tarihe gidiyor. Evet Microsoft neden tarihte ileri gitmesine karşın, güncellemenin yapı numarasını sıradan kurallara göre 2003 yapmadı? Sebebi, Windows Server 2003.

Microsoft, Windows 10 20H1'i, versiyon 2003 olarak yayınlamanın Windows Server 2003 ile birlikte kafa karışıklığı yaratabileceğini düşünüyor. Bu nedenle şirket, sürüm numarasını küçük bir artırmayla versiyon 2004 olarak belirledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün