Sektörel

3 Boyutlu Görüntüler Yansıtan Holografik Masa (Video)

1977 yılında Star Wars: A New Hope'taki hologram sahnesini hepimiz hatırlıyoruz. Star Wars dışında birçok sinema, seri, kitapta da hologramla karşılaştık ve karşılaşmaya devam ediyoruz. Lakin durumlar biraz değişiyor. Bilim kurgunun bir kesimi olan hologram, Voxon’un VX1’i ile gerçek oluyor. 

Voxon Photonics’in geliştirdiği VX1 isimli masa, rastgele bir gözlük ya da sete muhtaçlık duymadan üç boyutlu görselleri gösteriyor. VX1’in üzerinde bulunan cam kubbenin içindeki 18x18x8cm’lik ortamda holografik fotoğraf, medya ve oyunlar görülebiliyor. 

Voxon’un CEO’su Gavin Smith, VX1’in çalışma prensibini, 3 boyutlu bir yazıcı ile havada herhangi bir şey basmaya benzetiyor. VX1, 3 boyutlu form için yatay dilimler oluşturur. Daha sonra bu harmonik dilimler, bir seri harmonik rezonans sayesinde saniyede 15 devirle projeksiyon camına yansıtılır.

VX1’in sistemi projeksiyon camına yansıtılan manzaraları takip eder ve imajların akıllıca yükseklikte yansıtılması için 4.000 kare ile senkronizasyon sağlar. 3 boyutlu görselleri oluşturan dilimler o kadar süratli bir halde bir araya getirilir ki insan gözü bu hareketi takip edemez. Bu yüzden nesneler havada yüzer halde görünürler. VX1 ile saniyede 30 karelik bir süratle hologram video elde edilebiliyor. 

Voxon’un geliştirdiği bu holografik masa, hologram tasarrufu için değerli bir adım. VX1, oyun, done haritalama, sunumlar ve tıbbi görüntüleme yerlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Voxon’un CEO’su Gavin Smith, VR ve AR için olan volumetrik olguları de VX1’in kullanabildiğini söyledi. 

Voxon Photonics, VX1 holografik masayı satışa sunmuş durumda. Şirket, VX1’i şu anda 10.000 dolar fiyatla satıyor. VX1’in satışı olmasına karşın hala seri üretimi mevcut değil. Verilen sipariş üzerine holografik masa üretiliyor. 

VX1’in üreticisi olan Voxon Photonics, holografik masaya ilişkin görüntüleri şirketin YouTube kanalından yayınlıyor. VX1 holografik masa, hologram sahasında kıymetli bir adım olarak görünüyor.

İşte Voxon VX1 holografik masa

Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün