Kapat
Reklam Alanı
Bilim 5 0

3 Boyutlu Yazıcıyla Canlı Cilt ve Kan Damarları Üretildi

3 boyutlu yazıcı teknolojisi bir müddettir hayatımızda ve bilim kişileri, üç boyutlu yazıcılardan faydalanarak neler yapabileceklerini görmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Geçtiğimiz devirlerde 3 boyutlu yazıcılarla pek çok tıbbi üretim yapılabilmişti. Artık ise bilim kişileri, 3 boyutlu yazıcıları kullanarak canlı cilt ve kan damarları üretmeyi başardılar. Yazıcıdan aldıkları çıktıları bir fareye bağlayan bilim kişileri, başarılı bir sonuç elde ettiler.

Bu çalışma, ABD'nin New York kentinde bulunan “Rensselaer Politeknik Enstitüsü” bünyesinde yapıldı. Araştırmacılar, 3 boyutlu yazıcıdan aldıkları çıktıları başarılı bir formda bir fareye entegre edebildiler. Fakat bilim kişileri, bu yeni tekniğin yalnızca hayvanlarla hudutlu kalmasını ve deneysel seviyede bırakılmasını istemiyorlar. Şayet çalışmalar başarılı olabilirse bu teknik, kişiler üzerinde de kullanılabilecek.

Araştırmanın bir numaralı ismi Kimya Mühendisi Pankaj Karande, bu yeni tekniğin hem yaralardaki düzelmeyi hızlandırdığını hem de oluşturulan cildin ete katiyetle yapışmadığını söylüyor. Yani 3 boyutlu yazıcılarla oluşturulan bu cilt, muhtaçlık dışı kaldığında tekrar çıkartılabiliyor ya da tıpkı bir yaranın kabuğu üzere kendi kendine dökülebiliyor

Araştırmacılar, bu teknikle oluşturulan kan damarlarının da başarılı bir formda işlevlerini mekanına getirebildiğini söylüyorlar. Bilim kişileri üç boyutlu yazıcılardan ürettikleri damarların içerisine gerçek damarlarda olması gereken etken hususları eklemeyi başarmışlar ve çok kısa bir mühlet içerisinde bu yapay damarların gerçekçi bir hale dönüşmesini sağlayabilmişler.

Bilim kişileri, geldikleri son noktada bir farenin damarlarına yapay damar eklemeyi ve bu damarı gerçekçi kılmayı başarmış durumdalar. Lakin bilim kişilerinin asıl hedefi, bu tekniğin kişilerde kullanılabilmesi. Araştırmacılar, bu gayeye ulaşabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Şayet muvaffakiyet sağlanırsa münhasıran de yüz yanığı olan yahut deri grefti sorunu yaşayan hastalar, bu teknik sayesinde süratli bir formda iyileşebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir