Sinema

5 MB RAM’le Çalışan İnternet Tarayıcısı: Flow

İnternet ve bilgisayar tasarrufunun yaygınlaşması ile birlikte, internet tarayıcıları büyük bir değer kazandı. Günümüzde tercih edilebilecek pek çok tarayıcı olmasına karşın tüketiciler, daha çok Google Chrome'u kullanıyorlar. Lakin kısa bir müddet sonra Google Chrome ve öteki internet tarayıcılarına çok önemli bir rakip gelecek. “Ekioh” isimli bir şirket tarafından geliştirilen “Flow“, internete bağlanmanın kurallarını baştan yazacak üzere görünüyor.

Flow, internet siteleri için hazırlanan en yeni oyun motorlarından bir tanesi olan “HTML5” desteğiyle birlikte geliyor. Başkaca bu internet tarayıcısı, bellek (RAM) tüketimini de minimalize ediyor ve çok önemli bir performans sunuyor. Ayrıyeten bu internet tarayıcısının sahip olduğu mimari, rakiplerine orantıyla çok kıymetli özellikler sunuyor.

Flow'un tahminen de en dikkat cazibeli özelliği hem işlemci hem de ekran kartını külliyen kullanıyor olabilmesi. Böylece bu internet tarayıcısı, bugüne dek görülmemiş bir performans sunmayı vadediyor. Flow, sahip olduğu bu özelliklerle rakiplerine önemli manada fark atıyor. Ekioh tarafından paylaşılan bir grafik, Flow'un münhasıran grafiksel mealde ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.

İşte Flow'un grafik performansını gösteren o infografik

Yukarıda mekan alan grafik, farklı internet tarayıcılarının tam ekrandaki animasyon performanslarını gösteriyor. Üstelik yukarıdaki grafiğe misal bir performans, 4K çözünürlükte UI'ler ve VR içeriklerde de gösteriliyor. Görünen o ki Flow, yakın bir gelecekte isminden sıkça kelam ettirecek.

Flow'un sahip olduğu benzersiz özellikler bununla da sonlu değil. Bu tarayıcı, yalnızca 5 MB RAM ve 11 MB depolama sahası olan cihazlarda kullanılabiliyor. Flow'un desteklediği platformlar ise şu an için başta Windows 10, Linux ve Android'i içeriyor. Gelecek periyotlarda bu platformların sayısının yükselmesi bekleniyor.

İngiltere merkezli Ekioh'un imzasını taşıyan bu tarayıcı, şu an için tam manasıyla kullanılamıyor. Gelgelelim bu yazılım piyasaya sürüldüğünde, Google Chrome ve Mozilla Firefox üzere tanınan tarayıcılara önemli mealde baş tutacak üzere görünüyor. Şayet Flow, geliştirici ekibin tez ettiği kadar güçlü ise o hengam, en başta da Google Chrome'un sonu geliyor olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün