Kapat
Reklam Alanı
Yaşam 4 0

68 Yıl Boyunca 430 Milyon Kez Hıçkırarak Rekor Kıran Adam

Bir türlü geçmek bilmemesiyle insanın hudutlarını alt üst eden hıçkırığı ömrünüz boyunca çektiğinizi düşünün. Günümüzde sayısı az da olsa kimi kişiler, bu durumdan muzdaripler lakin bir insan var ki 1922 yılından 1990 yılına kadar yani tam 68 yıl boyunca hiç durmadan hıçkırmış. Gelin bu adamın hikâyesine yakından bakalım.

1894 doğumlu Charles Osbourne, 1922 yılında yaklaşık 160 kilogramlık bir domuzu kesmek üzere asmaya çalışıyordu. Osbourne, domuzu kaldırmasıyla birlikte alana düştü. Kendisi birinci başta hiçbir şey hissetmediğini söylemiş fakat Osbourne’un hekimi, dimağında toplu iğne başı büyüklüğünde bir kan damarının tıkandığını söylemiş.

Charles Osbourne, birinci başlarda dakika 40 defa hıçkırıyordu:

İşte bu tıkanıklık sonucunda Charles Osbourne’un dimağının hıçkırık reaksiyonunu engelleyen küçük bir kısmı zarar görmüş. Osbourne, o günden sonra da hayatının geri kalanında Tabip Terence Anthony tarafından tedavi altına alınmış.

Illetinin birinci başlarında Osbourne’un hıçkırık sayısı dakika başı 40 civarındaymış gelgelelim hengam geçtikçe bu sayı 20’ye kadar düşmüş. Osbourne’un irtihalinden yaklaşık bir yıl evvel gizemli bir formda hıçkırığı kesilmiş. Bir dakika içerisinde tekraren hıçkıran Osborne’un hayatı boyunca 430 milyon sefer hıçkırdığı varsayım ediliyor.

Charles Osbourne, hengam geçtikçe hıçkırığından çıkan sesi engellemenin bir yolunu bulmuş. Charles, hıçkırıklarının arasında belirlediği bir usulü kullanarak nefes alıyormuş. Bu yol, ona Mayo Clinic’te kendisine yardım eden tabipleri tarafından öğretilmiş.

Charles, sorununa karşın olağan bir ömür sürdü:

Charles’ın yaşadığı meselesi düşününce onu, hayatını yaşayamamış birisi olarak düşünebilirsiniz gelgelelim tam bilakis Charles, külliyen sıradan bir hayat yaşadı. 96 yıllık uzun hayatı boyunca 2 defa evlendi ve 8 evlat pederi oldu. Tek dezavantajıysa hayatının ilerleyen kısımlarında yiyeceği yemeği bir doğrayıcıda öğüterek yemek zorunda kaldı.

Osbourne ölmeden evvel hıçkırıklarının nasıl sona erdiği ise hâlâ gizemini koruyan bir vukuat. Osbourne, 96 yıllık hayatının sadece 28 yılını hıçkırmadan geçirebildi. Osborne'un 68 yıllık bitmeyen hıçkırığı, Guinness Rekorlar Kitabı'nda da en uzun hıçkırık olarak konum aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir