Kapat
Reklam Alanı
Sektörel 8 0

Amerika’nın İlk Ticari Drone Kargo Hizmeti Başladı

ABD’de drone ile taşımacılık yapılması fikri aslında çok uzun devirdir var olan bir fikir. Doğal temel girişimleri birinci olarak askeri firmalar mühimmat taşımak ve çatışma yerlerinde taktiksel avantajı ellerinde tutmak için uzun mühlet sivil halkın ve ticari işletmelerin tasarrufuna açmadıkları için drone ile havacılık hizmetinin başlangıcı 20 yıldan uzun sürdü. 

Konutta otururken kargomuzun otonom drone ile balkonlarımıza ya da kapımıza gelmesine daha yıllar var. Tekrar de küçük bir kesimde de olsa drone teslimat hizmeti kişilerin hayatına girmiş durumda. 

Alphabet’in alt firmalarından olan Wing, Hava Taşımacılık Sertifikası isimli sertifikayı aldıktan sonra çalışmalarına başladı. Birleşik Havacılık İdaresi’nin verdiği müsaade firmaya kişisiz araçlar ile çeşitli konutlara kargo götürebiliyor. 

Wing’e nazaran bu hizmet, Amerika’nın birinci gerçek drone teslimat servisi oldu. Şimdilik hizmet sırf Virginia eyaletinde mahal alan Christiansburg kentinde tasdikli olsa da bu başlangıç bir birinci adım olarak görülüyor. 

Elbette Wing’in kendisi bir kargo firması, satıcının kendisi değil. Bu nedenle de lokal satıcılardan Sugar Mahnolina ve Walgreens ile eser teslimatı için anlaştılar. Firma başkaca FedEx Express ile 'zamanlanmış kargoların teslimatı' için anlaştığını açıkladı. 

Firmadan yapılan açıklamaya nazaran dronelar, bir müşteri sipariş verdikten birkaç dakika sonra yola çıkmaya hazır hale geliyor ve paketi belirtilen adrese nazikçe bırakıyor. Yani kullanıcılar kargolarını istediği yana getirtebiliyor. 

Wing, hizmetin olumlu geri dönüşleriyle ilgili açıklamaları da bültenine dahil etti. Kullanıcılardan gelen tahlillerde farklı emellere sahip kargoların dertsiz teslim edildiği anlatılıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir