Kapat
Reklam Alanı
Yazılım 11 0

Android Telefonlardaki Çağrılar Windows 10’a Geliyor

Geçtiğimiz ağustos ayında düzenlenen Samsung Unpacked etkinliğinde ‘Calls’ (Aramalar) özelliğini duyuran ABD’li yazılım devi Microsoft, geçen hafta gerçekleşen Surface etkinliğinde de kelam konusu özelliğe dair canlı bir demo göstermişti. 

Heyecan yaratan özelliğin üzerindeki sır perdesini külliyen kaldıran şirket, 'Calls' özelliğini Windows Insider platformuna sundu. 2014 yılında Windows 10 ile birlikte duyurulan Windows Insider, Windows 10 lisansına sahip kullanıcıların şimdi tüm kullanıcılara yayınlanmamış özellikleri test edebilmesine imkan tanıyor.

Windows 10 Insider Preview Build 18999 (20H1) ile gelen ‘Calls’ ya da Türkçe ismiyle Aramalar özelliği, Android tabanlı telefonlara gelen çağrıların direkt Windows 10 üzerinden cevaplanabilmesini mümkün kılıyor.

Örneğin; bilgisayar başındasınız ve telefonunuz farklı bir alanda. Artık rastgele bir davet geldiğinde kalkıp telefonunuzu almanıza gerek yok. Calls özelliği, akıllı telefonunuzdaki aramaları bilgisayarınıza meselesiz bir formda aktarıyor. Böylelikle sizi arayan kimselerle PC’nizin hoparlörü ve mikrofonu üzerinden konuşabiliyorsunuz.

Şayet gelen aramayı kabul etmek istemiyorsanız, şahsi metinle karşılık verebilir yahut arayan kimseyi direkt sesli bildiri kısmına yönlendirebilirsiniz. Başkaca rehberinizi yahut tatbik içi çeviriciyi kullanarak PC'nizden istek ettiğiniz kimseyi arayabilir, bilgisayarınızdaki son arama geçmişine erişerek, bir aramaya süratli formda geri dönebilirsiniz. 

Calls özelliği, Android 7.0 Nougat ve üzeri telefonlar ile Bluetooth desteği olan bilgisayarlarda destekleniyor. Microsoft, kelam konusu özelliğin aşamalı olarak Insider’ın 19H1 ve daha yeni sürümlerde yayınlanacağını açıkladı. 

Son olarak, bunun bir test sürümü olduğunu ve içinde pek çok kusur olabileceğini unutmamanızda yarar var. Gerçekten Microsoft, kimi hile zıddı oyun yazılımlarının, bu Windows sürümünde çökmelere neden olabileceği konusunda uyardı. Hasebiyle mütemadi kullandığınız bir bilgisayarda bunu denememeniz, sizin için çok daha âlâ olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir