Bilim

Anne Karnındaki Bebeklerle İlgili Ezber Bozan Araştırma

Dış faktörlerin ana karnındaki bir bebeği ne kadar etkileyebileceği, yıllardır beri tartışılan bir husus. Bugüne kadar yapılan kimi araştırmalar sayesinde, bu mevzu hakkında az da olsa malumata sahibiz. Yerkürenin en seçkin bilim yuvalarından biri olan Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma ise, şimdiye kadarki bildiklerimize bambaşka bir perspektif katıyor.

Araştırma, 9 aylık gebelik müddetinin 2. 3 aylık periyodunda, ana karnındaki bebeğin gelişmekte olan retinasının ışığı algıladığını ve kişinin duygusal hikayelerle ilgili hafızasının oluşumunda ve depolanmasında kıymetli rol oynayan amigdaladaki süreçlerden etkilendiğini ortaya koydu.

Science Daily mecmuasında yayınlanan çalışmada, şimdi doğmamış bir bebeğin gelişmekte olan gözündeki ganglion hücrelerinin (optik had yoluyla dimağa bildiri gönderilen hücreler) sadece yüzde 3’ünün ışığa hassas olduğu söylenirken, araştırmacıların bugüne kadar, dimağın çeşitli mekanları ile muhabere kuran altı farklı alt tip keşfettikleri belirtiliyor.

Araştırmaya liderlik eden Kaliforniya Üniversitesi’nden moleküler ve hücre biyolojisi profesörü Marla Feller, şöyle konuştu:

“Ganglion hücrelerinin gelişmekte olan gözün içinde bulunduğunu, dimağa bağlı olduklarını; ama bu noktada retinanın geri kalanının birçoklarıyla nitekim bağlanmadıklarını düşündük. Artık, birbirlerine bağlandıkları ortaya çıktı. Bu çok şaşırtıcı bir şey. Geçmişte yapılan araştırmalar, ışığa hassas bu hücrelerin retinadaki kan damarlarının gelişimi ve sirkadiyen ritimleri üzere şeyler için kıymetli olduğunu gösterdi. Artık keşfettiğimiz şey ise yeni doğan retinasının aslında dimağla direkt temas kurduğuna işaret ediyor”

Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün