Kapat
Reklam Alanı
Yazılım 10 0

Apple, Catalina’daki Sorunların Varlığını Onayladı

Apple, Mac ve Macbook’ların işletim sistemi olan macOS Catalina’yı pazartesi günü yayınlamıştı. Catalina, iki gün içerisinde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı. Fakat kullanıcılar Catalina’da var olan problemlerden muzdarip durumdalar. 

DJ’ler Macbook Pro’yu yaygın bir formda kullanıyor. DJ’ler MacBook Pro’yu düzenleme süreçlerinde ya da müzik listelerinin saklanması sürecinde kullanıyor. Bu süreçler için iTunes’un XML veritabanı kullanılıyordu. Lakin 20 yıldır var olan iTunes pratiği, Catalina ile birlikte kaldırıldı. Veritabanı artık lokal bir müzik koleksiyonunu indekslemek için mevcut değil. Bu durum, Traktor ve Rekordbox üzere tanınan ve işe yarar müzik programlarının artık çalışmamasına neden oluyor. 

Verge, Catalina’nın sorunun XML evrakının kaldırılmasından ibaret olduğunu açıkladı. Apple, her tatbikin gerisindeki üçüncü taraf geliştiricilere sorumluluk verildiğini belirtti. Gelgelelim geliştiriciler, MacBook’larda bulunan bağımsız müzik pratiği Müzik’in XML belgesini keşfetme özelliği olacağını düşünüyorlardı. Lakin durum bu türlü olmadı. 

Apple, bu sorun önünde XML evrakına bakmadan iTunes kütüphanesine erişmek için bir SDK önerdi. Bu sanal alan yaklaşımı Catalina’da çalışmaya devam ediyor. 

Catalina’nın Haziran ayında duyurulmasının akabinde kamuya açık beta sürümü kullanıcılara sunulmuştu. Pazartesi günü duyurulan kararlı sürümde ise yalnızca müzik pratikleri sorun yaşamıyor. Microsoft Office 2011 ve Adobe CS6 üzere birçok pratik da Catalina’da sorun yaşıyor. 

Catalina, 32 bitlik pratikleri desteklemiyor. macOS’un yeni versiyonu Catalina, yalnızca 64 bitlik bir yerküre. Catalina’yı kurduktan sonra kullandığınız rastgele bir pratik 32 bit ise uygulama artık çalışmayacağı bir muhabere kutusu ile size belirtilecek. Pekala tatbikleri bakmadan hangisini 32 bit hangisinin 64 bit olduğunu biliyor musunuz? Evet sizin için değerli bir pratiğin 64 bit alternatifi yoksa? Catalina’nın büyük meselelerinden birisi de bu. 

Catalina’dan mutlu kalmadıysanız macOS’nin evvelki sürümü olan Mojave’ye geri dönebilirsiniz. Fakat bunu yapmak için sabit diskinizi silmeniz ve evvelki yedeklemeye geri dönmeniz gerekiyor. Bunun için Catalina yükseltmesi yapmadan evvel muhakkak son bir yedek almayı unutmayınız. 

Forbes’ten Gordon Kelly, Apple Anımsatıcılar'da olan bir öteki meseleden daha bahsetti. Anımsatıcılar’ı başka cihazlarınızla senkronize etmek için bütün cihazlarınızın işletim sisteminin en son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor. Son versiyonlarda bulunan Anımsatıcılar pratiği, daha evvelki versiyonlarda bulunan Anımsatıcılar pratiği ile senkronize olmuyor. Buradaki tek sorun yalnızca senkronize olamaması da değil. Kullanıcılar birebir devranda done kaybına da uğrayabiliyorlar.

masOS Catalina’nın bu problemleri şahsen Apple tarafından kabul edildi ve problemler üzerinde çalışıldığı açıklandı. Lakin meselelerin tam olarak ne vakit çözüleceği ve MacBook kullanıcıların ne vakit gönül rahatlığı ile Catalina’yı kullanabilecekleri bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir