Donanım

Apple’ın Açığını Bulan Hüseyin Çoban, 220 Bin Dolar Reddetti

Aydın'ın Didim kazasında yaşayan ve açık lise okuyan Hüseyin Çoban, oynadığı mobil oyunda satın alma süreci yapabilmesi için Apple hesabına bakiye yükledi. Çoban, satın alma süreci sırasında bir problemle kaşılaşarak sistemdeki açığı fark etti. Genç, bulduğu açığı bildirdiği Apple'a bildirmesinin ardından şirketten teşekkür e-postası alarak 300 TL ile ödüllendirildi.

Hüseyin Çoban bu sefer iPhone kullanan ünlülerin iCloud hesaplarına girerek, tüm fotoğraflarına ve pratiklerine ulaştı. Bunun üzerine şirket yetkilileriyle temasa geçti. Çoban kendisine teklif edilen 220 bin doları ise az buldu.

'5 katını teklif ettiler lakin söylemedim'

Hüseyin Çoban, Apple'ın açığını bulmasının akabinde gelişen süreci şöyle anlattı:

“Türkiye'deki ünlülerin birden fazla Apple marka cep telefonu kullanıyor. Bulduğum bu açıkta, ünlülerin hesaplarına girerek iCloud şifreleriyle fotoğraflarına kadar erişebiliyorum. Bu açıkla ilgili Apple ile muhabereye geçtim. Bana elektronik posta ve telefon yoluyla bu açığı kademeli bir formda anlatmamı istediler. Lakin, karşılığında armağan olarak verecekleri parayı az buldum. Açığı söylemedim.”

Bulduğu açıkla ilgili kimi kimselerin kendisine ulaştığını ve Apple'ın açığını anlatması karşılığında şirketin teklif ettiği paranın 5 katını teklif ettiğini söyleyen Çoban şöyle devam etti:

“Bunu duyan birtakım arka niyetli insanlar benimle muhabereye geçti. Açığı söylemem halinde bana Apple'ın teklif ettiği paranın 5 katını vereceklerini söylediler ancak ben bu açığı diğerine vermeyi düşünmüyorum. Zira aralarında memleketimizden de çok sayıda ünlü var. Bu şahısların Apple hesaplarına erişebilirler. Daha sonra da onların fotoğraflarını bed emelle çevre medyada yayabilirler. Istenilmeyen niyetli insanlara bu açığı asla söylemeyeceğim. Bu cins açıkları, benden farklı bulanlar da var. Onlar da bu yerlerde hayli başarılılar. Ben de onların ekibinde olmayı düşünüyordum ancak sonuçta herkes başka çalışıyor. Yazılım günahları her şeyde oluyor. Değerli olan bunları bulabilmek.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün