Kapat
Reklam Alanı
Bilim 9 0

Araştırmalara Göre Çok Düşünmek Ömrü Kısaltabiliyor

İnsan, şu hayatta düşünmeden edemiyor ancak yapılan yeni bir araştırmaya nazaran düşünmek insan sağlığı üzerinde beğenilmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Velev ömrünüzün dahi kısalmasına neden olabiliyor.

Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, ölçüsüz dimağ aktivitesinin ömrü kısaltabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, 60-70 yaş kümesi kişiler üzerinde çalıştılar ve ve dimağlarını 100 yaş ve üstü olanlarla karşılaştırdılar. 

Sonuçlar, genç yaşta ölenlerin dimağ aktivitesini durduran REST (RE-1 Susturma Transkripsiyonu) ismi verilen bir proteinin kıymetli noktada düşük olduğunu gösterdi. Kısacası aşırı mütalaa, haddinden fazla dimağ aktivitesine neden olarak REST proteininin süratli tükenmesine yol açıyor.

Başkaca REST üzerinde yapılan çalışmalarda, proteinin Alzheimer illetine karşı esirgeyici olduğu belirlendi. Calico Labs'ın yaşlanmayı araştırma kısmının lider yardımcısı Cynthia Kenyon çalışmanın bulgularını, “Bunun çok aktivite sonucu denetimden çıkma uyarısı olduğunu düşünüyorum ve dimağ için uygun değil.” formunda yorumladı.

İşte derin mütalaalara dalıp gidenlere ve dertli kişiler için düşünecek bir şey daha… Siz yeniden de sıhhatiniz için başınızı yastığa rahat koymaya ihtimam gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir