Sektörel

Aselsan, Yeni Silahı ‘STOP’un İlk Teslimatını Gerçekleştirdi

Türkiye'nin en değerli savunma sanayii kuruluşlarından Aselsan, son birkaç yıldır ziyadesiyle başarılı işlere imza atıyor. Aselsan tarafından üretilen son teknolojiyle donatılmış eserler hem Türkiye'de kullanılıyor hem de yurt dışına gönderiliyor. Artık ise Aselsan, 2018 yılında çalışmalarını tamamladığı ve üretimine geçtiği yeni bir silahın, birinci teslimatını muvaffakiyetle yaptı.

Aselsan'ın birinci teslimatını yapmış olduğu yeni silah, sualtı taarruz botu ve çok gayeli amfibi atak gemisi girişimleri kapsamında geliştirilen 25 milimetrelik uzaktan komutalı stabilize top sistemi (STOP). Bu yeni sistem, Aselsan'ın 18 memlekete ihraç ettiği “Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri” kategorisinin en yeni üyesi. Gelişmiş teknolojilerle donatılmış olan silah, deniz güvenliğinin sağlanması konusunda faal rol oynayacak.

STOP, belirlenen hareket halindeki amaçları bile takip edebiliyor. Otomatik balistik hesaplama sistemine sahip olan silah, üzerine yerleştirilen araç hareketli bile olsa günah yapmıyor. Amaç, tüm koşullar altında STOP sayesinde vurulabiliyor. Ayrıyeten STOP'un uzaktan denetim edilebiliyor olması, hava koşullarını da kıymetsiz bir hale getirebiliyor. 

Aselsan artık ise, STOP'un birinci fabrika kabul testlerini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın da iştirakleriyle gerçekleştirilen fabrika kabul testleri, öbür memleketlerin de bu silahı satın almak için sıraya girmelerini sağladı. Aselsan daha şimdiden, bu silahın ihracatı için 5 memleketle anlaştı.

STOP; sahil güvenlik botları, savaş gemileri ve deniz karakol botları üzere farklı araçların üzerinde kullanılacak. Türkiye, bu silahı deniz yoluyla kaçakçılığın önlenmesi, kıyı güvenliğinin sağlanması ve sabit bölgesel himaye üzere farklı hedeflerle kullanacak. Bu girişimle birlikte Aselsan, Türkiye'nin deniz gücünü biraz daha arttırmış oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün