Reklam Alanı
Yaşam 11 0

ASELSAN’ın Geliştridiği Akıllı Mühimmat Atom Göreve Başlıyor

ASELSAN, hava tehditlerine karşı geliştirdiği akıllı mühimmatın orduya kabul sürecini muvaffakiyetle tamamladı. 35 mm Parçacıklı Mühimmat halinde tarifi yapılan ve Atom ismi verilen akıllı mühimmat vazifeye başlayacak. 

Savunma Sanayii Başkanlığı ile 27 Aralık 2017’de imzalanan  35 mm Hava Savunma Sistem Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Akdi uyarınca, ASELSAN tarafından üretilecek eserlerin birincisi olan 35 mm parçacıklı mühimmat (Atom), Savunma Bakanlığı Karapınar Atış, Test ve Kıymetlendirme Küme Komutanlığı Atış Poligonu’nda yapılan testler sonucu kabul hakkı kazandı. 

ASELSAN, akıllı mühimmatı ASELSAN Macunköy yerleşkesinde kurduğu üretim hattında üretti. 

Son yıllarda sayıları gitgide artan ve gelişen seyir füzesi, havadan karaya füzeler, kişisiz hava araçları ve gibisi tehditlere karşı namlulu silah sistemlerinin geliştirilmesini ve daha tesirli hale getirilmesini amaçlayan, yeni nesil programlanabilir parçacıklı mühimmat üretildi. Bu mühimmat, gelen akınları yüksek kinetik kuvvete ve penetrasyona sahip parçacıklardan oluşan bir bulut içerisinde hapsetmeye dayanıyor. Bu mühimmat, klâsik mühimmatın etkisiz kaldığı tehditlere karşı efektif himaye sağlıyor. 

Yeni mühimmat, süratli ve küçük gayelere karşı tesirli bir savunma sağlıyor. Hassas hengam sayma ve ölçülen mühimmat çıkış suratına nazaran düzeltmeli vakit programlama üzere yetenekleri de bu araçları yüksek vuruş hassasiyetine ulaştırıyor. 

Yeni mühimmatın üç farklı versiyonu var. Bu versiyonlar ve tasarrufları da şu halde:

Atom 35 mm Hava Savunma: Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, kişisiz hava aracı, savaş uçağı, helikopter ve çeşitli kara maksatlarına karşı tesirli.

Atom 35 mm ZMA: Ana muharebe tankları, zırhlı muharebe araçları, hafif zırhlı/zırhsız araçlar, piyadeler, bina, korunak vb sabit maksatlar, sütre arkasından taarruz eden birlikler, İHA’lar.

Atom 35 mm C-RAM: Havan mühimmatları, roketler ve İHA’lar. 

Yeni mühimmat, katmanlı hava savunma sistemi için kıymetli bir noktada bulunuyor. ASELSAN’ın ürettiği Füze Avcısı ve Korkut da 35 mm akıllı mühimmat kullanabiliyor. 

Atom’un 4 km tesirli menzili ve elektromanyetik karıştırmaya karşı dayanıklı bir yapısı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir