Bilim

Bilim İnsanları Su Altındaki Depremleri Tespit Edebilecek

Monterey Bay, Kaliforniya’da okyanusun dibine yerleştirilen ve sismik aktiviteleri tespit eden bir deniz altı kablo ağı, bilim beşerlerine yeni fay hatları ve suyun altında meydana gelen zelzeleler hakkında yeni haberler sunuyor.

Bilim kişileri ve araştırmacılar tarafından Pasifik Okyanusunun dibine yerleştirilen ve 50 kilometre uzunluğa ulaşan kablo ağı, yunusların yüksek frekanslı muhabere sinyalleri ve kambur balinanın çıkardığı sesler üzere su altında duyulması güç sesleri tespit edip kayıt altına almak için kullanılıyor.

Bunun haricinde kablo ağının, zehirli alglar üzere deniz canlılarından yayılan ışıkları yakalamak üzere bir niteliği de var.  

Ancak bu kablo ağının, kimsenin ön görmediği bir tasarruf meydanı daha olduğu ortaya çıktı

Rice Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, kablo ağının su altında meydana gelen sarsıntıları tespit etmekte de kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz sene araştırmacılar dört gün boyunca kablo ağının yaklaşık 20 km’lik bir kısmını su altında meydana gelen yer hareketlerini ölçmek için kullandı.  

Bilim kişileri bu yeni teknolojiyi suyun altında test etmeden evvel karada bir teste tabi tuttular. Karada gerçekleştirilen altı aylık titiz deneylerin akabinde, kablo ağını su altındaki zelzeleleri tespit etmek üzere okyanusun dibine yerleştirdiler.

Bu deneyin sonucunda araştırmacılar, 2018’in mart ayında Kaliforniya’nın kuzeyinde Gilroy kazasında 3.5 büyüklüğünde bir sarsıntı tespit ettiklerini açıkladı.

Araştırmacılar ayrıyeten okyanusun dibinde yeni bir fay hattı da keşfetti

Bilim insanları bu yeni teknolojik sistemle, okyanusun dibindeki sismik aktiviteler hakkında çok az şey bilinen nahiyelerde fay hattı haritaları da çıkarabilecekler.

Yerküre yüzeyinin yaklaşık yüzde yetmişlik kısmı sularla kaplı olduğu için bilim kişilerinin, meydana gelen bütün zelzeleleri karadan ölçmelerini sağlayan bir formül şu ana kadar bulunamamıştı.

Ancak araştırmaya katılan ve deneyleri yakından takip eden bilim insanları ve araştırmacıların ortak kanaati; bu yeni teknolojinin epey ziyade potansiyele sahip olduğu cihetinde. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün