Kapat
Reklam Alanı
Yaşam 5 0

Bir Havalimanının Dışarıda Veri Sızdırdığı Ortaya Çıktı

Akıllı telefon ve internet tasarrufunun yaygınlaşmasıyla birlikte neredeyse her noktadan internete erişebilir hale geldik. Artık belediyelerin oluşturduğu Wi-Fi noktalarından, kafelerden, alışveriş merkezleri ve velev havalimanlarında bile sunulan Wi-Fi hizmetini kullanabiliyoruz. Lakin geçtiğimiz günlerde, bu Wi-Fi ağlarının aslında ne kadar inançsız olduğunu gözler önüne seren bir vaka yaşandı. Üstelik yaşanan bu hadisenin bir havalimanında olması, tüketicileri daha da tedirgin ediyor.

Sizlerle az sonra paylaşacağımız hadise İtalya'da bulunan “Milano-Malpensa Havalimanı“nda gerçekleşti. Bu türlü bir vakanın nasıl bu denli büyük bir havalimanında yaşandığını anlamak mümkün değil lakin şayet son devirlerde bu havalimanını ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, havalimanının ziyaretçilere sunduğu Wi-Fi ağına bağlanma konusunda bir defa daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Milano-Malpensa Havalimanı'ndaki akıl almaz hikaye, Tim Perry isimli bir kişi tarafından fark edildi. Genç, bir mühlet beklediği havalimanının Wi-Fi ağına bağlandığında datalarının direkt “smartadserver.com” isimli bir internet sitesine gönderildiğini anladı. Bu internet sitesi ile ilgili araştırma yapan genç adam, hiç beklemediği bir sonuçla karşılaştı.

Laf konusu site, kullanıcıların internet hareketlerini takip ederek bunu pazarlama dalında kullanıyor. Diyelim ki bir formda bu internet sitesine datalarınız gönderildi. Bu site sizin datalarınızı ilgili kurumlara para karşılığında satıyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da internette yapmış olduğunuz bir eser araması, yine tarafınıza gösteriliyor. Yani bu kurumun aracılığıyla eserini pazarlayan bir satıcı, sizi maksat kitlesi olarak belirlemiş oluyor.

Sıradan koşullarda bu durum yapılması gereken bir şeymiş üzere görünebilir. Ancak smartadserver.com, olguların nasıl kullanıldığı yahut hangi olguların kullanıldığı noktasında şeffaf davranmıyor. Üstelik web sitesinin marifetleri bunlarla da hudutlu değil. Perry, ufak bir araştırmayla bu internet sitesinin kendi cihazına ilişkin “MAC” adresini bile kaydettiğini söylüyor.

  • Not: MAC adresi, bilgisayar, akıllı telefon yahut tabletinizdeki benzersiz bir donanım kodudur. Bu kod, donanım değişmediği sürece değişmez. Yani şayet MAC kodunuzu bir biçimde bu türlü bir emel uğruna kaptırırsanız, cihazınızı kullanmaya devam ettiğiniz sürece takip edilirsiniz.

Bu internet sitesiyle ilgili derin bir araştırmaya yapmaya karar veren genç, her geçen dakika biraz daha farklı şeyler öğrenmiş. O denli ki bu internet sitesi, kullandığı gelişmiş hedefleme aracıyla 1.5 milyar farklı kullanıcıya erişmiş. Bu süreç, 50 binden ziyade site ve pratik aracılığıyla yapılmış. 

Tim Perry bu durumu havalimanı yetkililerine de bildirdi. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan havalimanı yetkilileri, bu sorunun giderilebilmesi için malumat süreç ünitesine gerekli talimatların verildiğini söylemişler. Lakin gerekli çalışmalar yapılsa ve bu sorun giderilse bile bu durum başlarda iki soru işareti oluşturuyor. Bu sorulardan birincisi “Havalimanı idaresi bu türlü bir şeye nasıl müsaade etti?” 2. soru ise “Bugüne dek elde edilen datalar ne olacak?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir