Reklam Alanı
Teknoloji Haberleri 42 0

Buffett’s Berkshire, 861 milyon dolarlık Amazon hissesini açıkladı

Yatırımın büyüklüğü, 31 Mart itibariyle Berkshire’ın ABD’de listelenen hisse senetlerini ayrıntılandıran düzenleyici bir dosyalamada açıklandı.

Çarşamba günkü dosyalamada Buffett ve portföy yöneticileri Todd Combs ve Ted Weschler’in yatırımları var, ancak kimin neyi aldığını ve sattığını söylemiyor.

Buffett, CNBC’ye bu ay 903 milyon dolar değerinde olan 483.300’lük Amazon yatırımının Combs veya Weschler tarafından yapıldığını ve Amazon’a yatırım yapmadığı için “aptal” olduğunu söyledi.

Yatırım, Buffett ile, geçen yıl şirketleri JPMorgan Chase & Co ile bir araya gelerek çalışanlarının sağlık bakım maliyetlerini düşürmek için bir girişim oluşturmak üzere Haven ile işbirliği yapan milyarder dost Bezos arasındaki ilişkiyi sıkılaştırdı.

Berkshire ayrıca JPMorgan’a yatırım yaptı ve en büyük ABD bankasındaki hisselerini ilk çeyrekte yüzde 19 artırarak 6.02 milyar $ ‘lık 59.5 milyon hisseye yükseltti.

Bezos ayrıca uzun zamandır Berkshire Başkan Vekili Charlie Munger’den de övgü aldı.

“Amazon’u erken yakalamamayı umursamıyorum. Adam bir mucize işçisi, ”dedi Munger, Berkshire’ın 4 Mayıs’taki yıllık hissedar toplantısında Bezos’a atıfta bulundu. “Çok tuhaf. Kendime bunun için bir izin veriyorum. ”

Taraklar ve Weschler’in ilk yatırımları, bazen Buffett’in yönlendirdiği Berkshire’ın taahhütlerini haber vermiştir.

Bunlar arasında Berkshire’ın 2016’daki endüstriyel ve uçak parçaları üreticisi Precision Castparts’taki 32,1 milyar dolarlık satın alımını ve Apple Inc’in 48 milyar dolar değerindeki hissesini de dahil ettik.

Yatırımcılar, Beretthire’ın üç ayda bir yaptığı değişiklikleri, Buffett, Combs ve Weschler’in nerede değer gördüğü hakkındaki işaretler ve Berkshire’ın yeni miktarlar açıklamasının ardından hisse senedi fiyatlarının sıklıkla arttığına dair işaretler izliyor.

Berkshire, BNSF demiryolu ve Geico oto sigortacısı gibi 90’dan fazla işletmeye de sahiptir.

Bütün şirketleri satın alırken çok masraflı göründüğü zaman stokları satın alır. Buffett 23 Şubat’ta, fiyatların “uzun vadede iyi beklentileri olan işletmeler için yüksek” olduğunu söyledi. The Standard & Poor’un 500’ü o zamandan bu yana yüzde 2,1 arttı.

Diğer portföy değişikliklerinin yanı sıra, Berkshire, Delta Air Lines Inc, PNC Finansal Hizmetler Grubu A.Ş. ve yazılım şirketi Red Hat Inc’deki hisselerini ve petrol rafinerisi Phillips 66, Southwest Airlines Co ve Wells Fargo & Co.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir