Uzay

Bugüne Kadarki En Büyük Yıldız Kara Delik Keşfedildi

2019 yılı, uzay ve uzay teknolojileri konusunda bir oldukça hareketli geçti. Bilim kişileri, birinci kere bu yıl bir kara deliğin fotoğrafını çekme ve gösterme imkanı yakalarken uzay turizmi üzerinde çalışan SpaceX de yaptığı çalışmalarla önemli bir yol kat etti. Bilim kişileri artık, 2019 yılına damga vuracak yeni bir keşifte bulundular. Bu keşif, bugüne dek görülen en büyük yıldız kara deliği temsil ediyor.

Bilim kişilerinin bugüne kadarki iddiaları, yıldız kara deliklerin büyüklüğünün Güneş kütlesinin 20 katı kadar büyük olabileceği cephesindeydi. Lakin keşfedilen yeni yıldız kara delik, Güneş kütlesinden tam 70 kat daha büyük. Çinli bilim kişileri tarafından keşfedilen bu yıldız kara delik, bugüne dek bilinen tüm iddia ve donelerin tekrar kıymetlendirilmesine neden olacak üzere görünüyor.

Hususa ait açıklamalarda bulunan Prof. Liu, bu büyüklükteki bir yıldız kara deliğin bugüne dek hiç görülmediğini ve hatta günümüzdeki yıldız modellerinin birçoklarına nazaran bu büyüklükteki bir yıldız kara deliğin içerisinde bulunduğumuz galakside nokta almaması gerektiğini söyledi. Liu, LB-1 olarak isimlendirdikleri bu yıldız kara deliğin, Dünya'dan 15 bin ışık yılı uzakta olduğunu ve mümkün olduğu düşünülen boyutun iki katı büyüklüğünde olduğunu tabir etti.

Bilim kişileri, bu yıldız kara delikle ilgili incelemelerini sürdürüyorlar. Gelgelelim bu uzun ve güçlü bir süreç olacak üzere görünüyor zira yıldız kara delikler, esasen hala pek çok gizemle dolu. Ayrıyeten kara deliklerin tespitinde kullanılan metotlar, yeni yeni çağdaş bir hal almaya başladı. Bu yeni teknikler, bilim kişilerinin bahisle ilgili bakış açısını daha da değiştiriyor ve sonunda kara deliklerle ilgili yapılan araştırmalar biraz daha derinleşiyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün