Yazılım

CRdownload Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

İnternetten indirdiğimiz .rar yahut .zip uzantılı evrakları açmak için ekseriyetle yılların emektarı WinRAR’ı kullanırız. Bir müzik belgesini açmak için ise Windows Media Player üzere müzik çalar programlarını kullanırız. Bugün bahsedeceğimiz belge çeşidi ise bunlardan biraz farklı: CRdownload evrakı.

Bilgisayarınıza bir CRdownload evrakı indirdiğiniz devir bazen bu evrak açılmıyor. Evraka çift tıklıyorsunuz ve hiçbir süreç gerçekleşmiyor ya da günah bildirisi beliriyor. Bu türlü bir durumda ne yapmanız gerek? 

CRdownload uzantılı evraklar nereden geliyor?

CRdownload belgesini açmanın anahtarı, evrakın tipinden geçiyor. CRdownload evrakları web belgeleri kategorisinde bulunuyor. Şayet Google Chrome kullanıyor ve indirme süreçlerini tarayıcı üzerinden gerçekleştiriyorsanız bu evrak formatı ile sık sık karşılaşıyorsunuz demektir. Tıpkı torrent evraklarının formatı olan “.torrent” uzantısı üzere, CRdownload formatı da aslında bir indirme istemcisi hizmeti görüyor. Chrome üzerinde Tamamlanmayan indirme süreçlerine ilişkin evraklar, CRdownload formatı ile kaydediliyor.

Evrakın CRdownload olup olmadığını öğrenmek için;

Windows:

  1. Evrakın üzerine gelip sağ tıklayın
  2. En alttaki ‘Özellikler’ seçeneğine tıklayın
  3. Umumi’ sekmesine gelin ve ‘Belge tipi’ yazan noktaya bakın

Macintosh:

  1. Belgeye sağ tıklayıp ‘Özellikler’ seçeneğine tıklayın
  2. Tıp’ sekmesinin altında yazana bakın

CRdownload belgesini açmak için hangi program kullanılır?

Bilgisayarınız, CRdownload belgesini açmak için yanlış programı kullanıyor olabilir ya da gerekli program hiç yüklü bile olmayabilir. CRdownload belgesini açmak için Google Chrome da dahil birkaç program bulunuyor. Bizim tavsiye edeceğimiz alışılmış ki de en inançlı sistem olan Google Chrome. Tarayıcıyı buradan indirebilirsiniz.

File Magic ile CRdownload evrakı açma süreçleri:

CRdownload belgesini görüntülemek için başkaca umumi bir belge görüntüleme programı kullanabilirsiniz, doğal belgenin tipine bağlı olarak. Açamadığınız bir CRdownload evrakı olduğunda File Magic isimli buradan indirebileceğiniz umumî belge görüntüleme programını kullanabilirsiniz.

File Magic ile CRdownload belgesi nasıl açılır?

  1. Yukarıdaki linkten File Magic programını indirin
  2. Heyetimi başlatın ve yüklemek istediğiniz dizini seçin
  3. Konseyimi tamamlayın ve programı açın

  1. Açmak istediğiniz belgeyi programa sürükleyip bırakın ya da sol üst taraftaki ‘Aç’ tuşuna basın

Bütün bu süreçlerin akabinde görüntülemek istediğiniz CRdownload evrakını görüntüleyebilirsiniz. Bu programda CRdownload belgeleri dışında da bütün belge cinslerini görüntüleyebiliyorsunuz. Örneğin bilgisayarınızda Microsoft Office programları yüklü olmasa bile bir Excel evrakını bu programda görüntüleyebiliyorsunuz. Ya da bir Adobe PDF evrakını bu programda tıpkı halde görüntüleyebiliyorsunuz.

Rehberimizi özetleyecek olursak:

CRdownload evrakları çoklukla Chrome’dan indirmeyi başlatıp indirmeyi tamamlamada başarısız olduğunuz belgelerdir. Bu türlü uzantılı bir belge gördüğünüzde tarayıcınızda en son indirdiklerinize bakıp yanlışlı olanları tekrar denemenizi de tavsiye ederiz. Gelgelelim garanti olması ismine yukarıda tavsiye ettiğimiz programı da kullanmanız düşünce çıkarmaz.

Bir Webtekno rehberinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizin de hususla alakalı teklifiniz varsa tahlillerde bahsetmeyi unutmayın. Bu ve bunun üzere sizler için hazırladığımız birçok rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı unutmamanızı dileriz 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün