Bilim

Dünya’nın Daha Önce Var Olduğunu Bilmediğiniz ‘İkinci Ay’ı

Yerküremizin uydusu Ay'ı hepimiz biliyoruz. Tek olduğundan o denli emindik ki, bugüne kadar ona bir isim bile vermedik. Gece gökyüzünde gördüğümüz, izlemekten keyif aldığımız en parlak şey ve gökbilimciler kraterlerini haritalamaktan büyük keyif alıyorlar. Başkaca bugüne kadar gidip ayak izleri bıraktığımız tek uydumuz.

Lakin çoğumuzun bilmediğimiz şey, Ay'ın aslında Dünya'nın tek doğal uydusu olmadığı. 1997 yılında, 3753 Cruithne ismindeki öbür bir gök cismi, Dünya'nın uydusu olarak sınıflandırıldı. Ayrıca Cruithne, Dünya'nın etrafında, Ay yahut yapay uydularla tıpkı biçimde şık bir eliptik olarak değil ve güneş sisteminin daha iç kısmında “at nalı” denen bir yörüngede dönüyordu.

Evet neden at nalı yörüngesi deniyor? Dünya'nın Güneş'in etrafında aynı süratte döndüğünü ve güneş sistemine baktığımızı düşünelim. Bir göktaşı Dünya'ya at nalı biçiminde, yaklaşıyor sonra geri dönüp uzaklaşıyor. En uzağa gidince bu kere öteki taraftan bir daha Dünya'ya yaklaşıyor. Yaklaştıktan sonra tekrar geri dönüp uzaklaşmaya başlıyor.

At nalı yörüngeleri güneş sistemindeki başka uydularda da epeyce yaygın. Gelgelelim Cruithne'in güneş sistemindeki hareketine bakılırsa, Dünya'nın yörüngesinde dağınık bir halka oluşturuyor ve hem Venüs hem de Mars yakınlarına girecek kadar geniş bir salınım yapıyor. Cruithne yılda yaklaşık bir sefer Güneş'in yörüngesine giriyor, gelgelelim dağınık yörüngesini Yerküre yörüngesinde tamamlaması yaklaşık 800 yıl sürüyor.

Cruithne bizim 2. Ay'ımız lakin nasıl göründüğü hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bu noktada bizim için bulanık piksellerden daha ziyadesi değil. Fakat güneş sisteminde gezegen olmayan, orta büyüklük aralığında bir gök cismi olduğu söylenebilir. Lakin şayet Cruithne Dünya'yı vurursa, milyonlarca yıl önceki Kretase dönemindekine benzeri bir toplu yok oluş olayı yaşanabilir.

Cruithne'den güneş sistemi hakkında birçok şey öğrenebiliriz. Öteki birçok asteroit ve kuyruklu yıldız üzere, gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair kanıtlar içeriyor ve çarpıcı yörüngesi, güneş sisteminin çekim kuveti altında nasıl evrildiğini anlamak için ülkü bir test meydanı olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün