Oyun Haberleri

Düşük Sistem İsteyen Ücretsiz Online Oyun: March of Empires

Play Store’da 10 milyondan çokça indirmeye sahip March of Empires Sultanların Savaşı oyununun PC versiyonu Steam’de de popülerliğini koruyor. Mobil deneyimini bilgisayara taşımak isteyenler, bir de üstüne strateji oyunlarını sevenler için oyunu detaylı bir formda inceleyelim istedik. Bilhassa düşük sistem istemesi oyunu daha da alımlı hale getiriyor.

March of Empires hile tasarrufu açısından da oyunculara inanç veren bir oyun. Oyunda hile bulmak neredeyse imkansız. Oyunda kalenizi güçlendirip, kendinize güçlü ordular yaratmanız gerekiyor. Akabinde da kesimde hakimiyet kurmak için seferlere başlıyorsunuz. Oyunun temel emelini da açıkladığımıza nazaran; gelin artık daha detaylı bir formda March of Empires içerisinde neler var, bir arada bakalım. 

March of Empires sistem gereksinimleri:

Minimum:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 yahut daha güzel
 • İşlemci: Intel Core i3 yahut AMD Equivalent 
 • Bellek: 3 GB RAM 
 • Ekran Kartı: NVIDIA Geforce 210 
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı 
 • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan 
 • Ses Kartı: DirectX Compatible

Önerilen:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 
 • İşlemci: Intel Core i5 yahut AMD Equivalent 
 • Bellek: 4 GB RAM 
 • Ekran Kartı: NVIDIA Geforce GTX 730
 • DirectX: Sürüm 11 
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı 
 • Depolama: 2 GB kullanılabilir alan 
 • Ses Kartı: DirectX Compatible

Oyunun sistem gereksinimleri yeni nesil oyunlara bir oldukça düşük. Bu nedenle “tost makinesi” olarak tabir ettiğimiz düşük sistemli bilgisayarlardan bile oynanabilir üzere duruyor. Fakat tekrar de düzgün performans ve grafikler için oyunun size önerdiği sisteme yakın bir bilgisayarda oynamanız gerek. 

March of Empires macerası:

Oyunu girer girmez kendinizi bir maceranın içerisinde buluyorsunuz. Düşmanlar tarafından kuşatılan kaleniz, sizin gelmenizle birlikte kurtuluyor ve artık bu andan sonra geliştirmeler süratli bir halde başlıyor. Birinci aşamada aslında oyun size hangi geliştirmeleri yapmanız gerektiğini söylüyor. Velev bu geliştirmeleri de hiç beklemeden, fiyatsız bir formda yapabiliyorsunuz.

Birinci aşamada kale, çiftlik, kale duvarları, demir madeni üzere kalenizin içinde yahut dışarısında bulunan mahalleri geliştiriyorsunuz. Kaleyi 3. seviye yaptıktan sonra da isminizi değiştirmeniz isteniyor. Burada dikkatli olmanızda yarar var. Zira isim değiştirme sıradanda fiyatlı yapılan bir süreç lakin bir keze mahsus fiyatsız yapmanıza müsaade veriyor. Bu yüzden pişman olmayacağınız bir isim seçmelisiniz.

İsim değiştirmeden sonra fiyatsız VIP paketi veriliyor. Bu aşamadan sonra da artık geliştirme yahut er eğitme kısımlarında vadeyi beklemeniz gerekiyor. Birinci aşamalarda 2-3 dakika üzere kısa olan müddetler, bu aşamadan sonra geliştirme yaptıkça uzuyor. Gelgelelim isterseniz geliştirmenin yanında bulunan Hızlandır seçeneği ile daha süratli üretim yahut geliştirme sağlayabilirsiniz.

Oyun uzun inşaat ve geliştirme mühletleri nedeniyle biraz çokça çevrimiçi olmanızı gerektiriyor. Oyundaki en uygun oyuncular da yeni başlayanların günde en az 5 saatini oyuna ayırması gerektiğini söylüyor. Fakat siz bilgisayar başında olmasanız bile etkin inşaatlar yahut geliştirmeler devam ediyor. Daha süratli gelişmek için gerçek para ile oyun içi satın alımlar da yapabilirsiniz.

Macera, harekat ve geliştirmeler:

Oyunun birinci aşamalarını geçmeniz 15 dakikayı bile bulmuyor. Bu noktadan sonra artık 12 velev daha çokça geliştirme müddetleri bulunana vazifeler geliyor. Buraya kadar birçok kişinin zevk alacağı bir oyun olabilir. Gelgelelim bu aşamadan sonra bu stil oyunları sevenler dışındaki oyuncuların çokça zevk alınabileceği söylenemez. Uzun dakikalar boyunca yalnızca kent duvarının inşaatını beklemek. Üstelik bu vade her geçen seviyede uzuyor.

Neyse, biz oyuna geri dönelim. Ekranın sol alt kısmından de ulaşabileceğiniz yerküre haritasından, ortamınızdaki ve gayrı kesimlerdeki oyuncuların kentlerini görebilirsiniz. Ayrıyeten haritada birtakım menşe toplanabilecek sahipsiz çiftlikler, madenler, kerestehane, kabuslar ve ormanlar bulunuyor. Bu kesimlere asker göndererek menşeleri toplayabilirsiniz.

İttifak kısmından de kendinize bir küme bulabilirsiniz. Zati oyunun hizmetlerinden biri de olan bu kısımda, müracaat yapmanız gereken yahut direkt katılabileceğiniz ittifaklar taraf alıyor. Hizmeti tamamlamak için öncelikle müracaat gerektirmeyenlerden birine girebilirsiniz. Oyunda gelişme aşamasında ittifakların size çok ziyade yardımı dokunuyor. Gelişince daha yeterli bir ittifak öbeğine geçebilirsiniz.

Oyunda yapabileceğiniz birtakım macera vazifeleri de bölge alıyor. Tepe Haydutlarını Alt Et, Dağlarda Kaybolmak ve Çiftlikte Sorun üzere vazifelerde kendinize ekstra menşe yaratabilirsiniz. Bu hizmetler kuvvet ile yapılıyor. Yeteri kadar gücünüz yoksa bu maceralara da katılamıyorsunuz. Macera hizmetlerinin verdiği mükafata nazaran mühletleri de artıyor.

March of Empires şampiyonları:

Klasik şampiyon ekipmanları üretme ve geliştirme March of Empires oyununda da var. March of Empires Sultanların Savaşı içerisindeki hizmetlerden yahut seferlerden ekipman toplayabilirsiniz. Oyundaki şampiyonlarınıza 10 farklı ekipman takabiliyorsunuz. Bu ekipmanlar şampiyonlara çeşitli özellikler veriyor.

Bu özellikler arasında süratli üretim, süratli sefer, dayanıklılık yahut savunma becerisi arttırma üzere fonksiyonlar nokta alıyor. Oyunda hizmet yaptıkça kimi kişisel ekipmanlar fiyatsız veriliyor. Siz de isterseniz kendiniz kimi ekipman üretimleri yapabiliyorsunuz. Bu üretimlerde en çok gereksiniminiz olan ortama yönelmelisiniz. Örneğin savunmada güçsüzseniz, şampiyonunuza savunma güçlendirici ekipmanlar takabilirsiniz.

Şampiyonların başkaca yetenekleri de var. Puan kazandıkça bu yetenekleri artırabilirsiniz. Mesela ordunuzun temel saldırısını hızlandırabilirsiniz yahut mızrakçılarınızı daha güçlü yapabilirsiniz. Yetenekler konusunda ilerledikçe kazandığınız bonuslar da artıyor. Şampiyonlar oyunun erken aşamasında kıymetli olmasa da ilerleyen aşamalarda çok güçlü oluyorlar.

Oyunda daha süratli gelişmek için bilmeniz gerekenler:

Akıllıca krallıkta oynamalısınız:

Oyunda yeni başlarken krallık seçiliyor. 306 krallık arasından birinde başlıyorsunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ise mümkün olduğunca yüksek sayıdaki krallıkta oynamanız. Örneğin 25. krallıkta çok daha çokça gelişmiş, eski oyuncular taraf alırken, 306. krallıkta sizin üzere yeni başlayanların sayısı daha çokça oluyor.

Kalabalık ve gelişmiş oyuncuların yan aldığı krallıklardan birinde başlarsanız, gelişmeniz çok çetin ve velev tahminen de imkânsız. Bu nedenle daha süratli gelişmek için krallığını yüksek sayıdaki krallıklardan birinde açın. Şayet yanlışlıkla gelişmiş bir krallıkta oynamaya başlarsanız da merak etmeyin. Sonradan krallık değişimi yapabiliyorsunuz.

Oyuna başlar başlamaz bir ittifak bulmaya çalışın:

Oyuna yeni başlayanların yapması gereken birinci işlerden biri de ittifak bulmak. Zira ittifaklar %50 ve velev üzeri daha süratli gelişmenizi sağlıyorlar. Mahsusen uzun vadeli inşaatlar sırasında ittifaktaki oyuncular vadenin kısalması için size yardımda bulunuyorlar. Ayrıyeten âlâ bir ittifak bulabilirsiniz, hoş bir altın geliri de elde etmiş oluyorsunuz.

Çabucak er eğitmek mahalline kalenize odaklanın:

Bu üslup oyunlarda oyuncular ekseriyetle birinci evvel olabildiğince ziyade er eğitmeye çalışıyor. Lakin March of Empires sultanların savaşı. Yani daha zekice planlamalar yapmak gerekiyor. Bu nedenle acilen er eğitmek mekanına, kalenizin seviyesini arttırmaya odaklanmalısınız. Oyunda birinci 33. seviyeye ulaşacak binanız kesinlikle kale olmalı. Akabinde da akademiye yönelebilirsiniz.

Akademi aslında kaleden sonra en değerli bina. Krallığınızın gelişimi ile direkt kontaklı. Velev anahtarı bile diyebiliriz. Birçok araştırma, yenilik ve güçlendirmeyi buradan öğreniyoruz. Bu nedenle kalenizi geliştirdikten sonra akademiyi 33. seviye yapmaya odaklanmalısınız. Er konusunda ileride 4-5 sefere rahatlıkla gönderebileceğiniz bir topluluk eğitmeniz ehil.

Etkinliklere katılmayı unutmayın:

Etkinlikler oyunda süratli gelişmenin değerli anahtarlarından biri. Zira hem askeri manada hem de gelişim için kullanabileceğiniz birçok eşyayı fiyatsız alabiliyorsunuz. Aktiflik sahifesinde etkin olanları görebilirsiniz. Katılmak istediğiniz aktifliğe tıkladığınızda ne yapmanız gerektiğini ve hangi armağanları verdiğini de gösteriyor. Etkinliklerde oyuncular sıralamasına nazaran 5 kategori mükafattan biri alınıyor.

Steam’in düşük sistem isteyen oyunu March of Empires Sultan Savaşı, içeriği ve grafiği ile keyifli bir vakit geçirmek isteyenler için hoş bir oyun. Kendi krallığınızı yaratıp, zekice planlanmış bir kale ile süratli gelişenlerden biri olabilirsiniz. Oyunda birçok Türk ve yabancı oyuncu bulunuyor. Gelişim aşamasında sorularınızla onlardan da destek alabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün