Kapat
Reklam Alanı
Yaşam 13 0

e-Devlet Üzerinden Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafikte canlı olarak yan alan bir araca sahip her vatandaş için tramer sorgulama süreçleri büyük kıymet taşıyor. Araca ilişkin trafik poliçesi ve hasar malumatlarını içeren bu kişisel rapora, bir müddettir e-Devlet üzerinden ulaşmak mümkün. Pekala tramer ne demek, sorgulama süreçlerini süratlice nasıl yapabilirsiniz?

Şayet aracınızın sıhhatini ve teknik yeterliliğini resmi evraklarla görmek istiyorsanız, muhakkak tramer sorgulama sürecini tertipli olarak yapmalısınız. Ayrıyeten 2. el araba alım-satım süreçlerinde de tramer sorgusu, kıymetli bir etken.

Tramer Nedir?

Araç fiyatlarının bir epey yükseldiği bu devirlerde vatandaşlarımızın 2. el piyasasına yönelimi de artıyor. Daha evvel tramer diye bir şey duymadım diyenler için açıklayalım. Nedir bu “Tramer açılımı” derseniz, Tramer “Trafik Sigortaları Malumat Merkezi” kurumunun kısaltmasıdır. Bu kurum aracılığı ile araçlara ilişkin tüm sigorta haberleri toplanır.

Bir araçla ilgili malumat almak isteyen şahıslar bu sistem sayesinde aracın ne devir, nasıl bir kazaya karıştığını ve hasarın fiyatını, velev aracın kaç kere el değiştirdiğini dahil öğrenebiliyorlar. Yani bir araç siz satın almadan evvel hasar aldıysa bu sistem sayesinde öğrenebilirsiniz.

Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer kaydı sorgulama son aşama kolay bir süreç. Bunun için 2 yol mevcut, birisi e-devlet üzerinden gayrısı ise SMS aracılığı ile sorgulama. Yazdıklarımızı dikkatle okuduğunuz takdirde kolay bir halde plakasını yazdığınız araç ile ilgili tramer haberlerine ulaşabileceksiniz.

E-Devlet Üzerinden Tramer Sorgulama nasıl yapılır?

 • Öncelikle buraya tıklayarak e-devlet sahifesine giriş yapın.
 • Açılan sayfadan “Kimliğimi Artık Doğrula” kısmına tıklayın.
 • e-Devlet hesabınız ile giriş yapın (e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT bürosuna giderek edinebilirsiniz).
 • Önünüze Trafik Poliçe ve Hasar Haberleri Sorgulama ekranı gelecek.
 • Aracın plakasını girip, Sorgula butonuna tıklayın.
 • Girdiğiniz plakaya sahip olan aracın malumatları, resmi evraklarla birlikte önünüze çıkacak.
 • Dilerseniz bu evraklar e-barkodlu biçimde indirebilir, resmi işlerde inançla kullanabilirsiniz.

SMS İle Tramer Sorgulama:

 • Telefonunuzun SMS (Mesajlar) tatbikini açın.
 • Aracınızın plakasını birleşik biçimde (34XXX124) biçiminde ileti kısmına yazın.
 • Iletinizi 5664 numarasına gönderin (Bu SMS sorgusunun fiyatı 7 TL'dir).
 • Birebir numaradan bir mühlet sonra gelen karşılık SMS'i, aracınızın tramer sorgulama haberlerini içerecektir.

Lakin şunu belirtelim ki şu an SMS ile tramer sorgulama tüm operatörler için 7 TL fiyat alıyor. Hattınız faturalı ise bu meblağ faturaya yansıyor, faturasız ise kâfi bakiye olması halinde sorgulama sürecini yapabiliyorsunuz.

Dilerseniz aracın plakası yanı sıra aracın şasi numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Böylece aracın plakası değiştirilmişse, plaka ile sorgulanan tramer haberlerinde çıkmama ihtimali olan kazaları kesin formda görmüş olursunuz. Yani şasi numarası ile sorgulamak aslında daha mantıklı.

Şasi numarası ile SMS yoluyla Tramer sorgulama nasıl yapılır?

Şasi numarası ile sorgulama için de SMS kısmına “HASAR” yazıp boşluk bırakıp “S” yazıp bir boşluk daha bırakıp şasi numarasını giriyoruz (HASAR S 99ABC12345) ve tekrar 7 TL karşılığında SMS halinde haberlere ulaşıyoruz. 2. el araç almadan evvel kesinlikletramer sorgulama sürecini yapmanızı öneriyoruz, aldığınız araç ile ilgili tüm malumatları edinmek sizin için her hengam en sağlıklısı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir