Kapat
Reklam Alanı
Yazılım 12 0

En Güncel macOS Sürümü Catalina’yla Gelen 10 Özellik

Apple, Mac bilgisayarların işletim sistemi olan macOS’un on altıncı büyük sürümü olan macOS Catalina’yı geçtiğimiz günlerde yayınladı. Yenilenmiş pratiklere ek olarak pek çok yeni özellik sunan sürüm, pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Bu özelliklerin arasında bilinenlerin yanı sıra daha evvel hiç görmediğimiz şeyler de bulunuyor.

Bu metnimizde ise macOS’larda daha evvel yapamadığımız 12 şeye yakından bakacağız ve ne işe yaradığını inceleyeceğiz. Dilerseniz gelin bu özelliklere yakından bakalım.

1. Müzik, sinema ve podcast'leri başka pratiklerde yönetin

iTunes artık bizimle değil, bunun alanınaysa Apple Müzik, Apple TV ve Apple Podcast'leri bizi karşılıyor ve Finder, gerektiğinde mobil cihazları yedekleme ve geri yükleme rolünü üstleniyor. Bu birbirinden munfasıl olan pratikler, değiştirilmeleri gereken iTunes'un farklı bileşenlerinden büsbütün farklı değil ve her şeyin macOS Catalina'da erişilmesi daha sistemli ve daha kolay bir hale getirilmiş durumda.

Örneğin, Apple Music pratiği hem Apple Music abonelik servisini hem de yıllar boyunca oluşturmuş olabileceğiniz eski iTunes kütüphanesini içerir. Çalma listeleriniz ise hala mevcut ve siz de akıllı çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

2. iPad'inizi ikincil ekran olarak kullanabilirsiniz

iPad sahipleri için en değişik yeni macOS Catalina özelliğinin iPad'i ikincil ekran olarak kullanmanızı sağlayan Sidecar olduğunu söyleyebiliriz. Bunu yapmak içinse ya iki cihazı bir kablo ile birbirinize bağlamanız ya da tıpkı Wi-Fi ağına bağlı olmanız gerekiyor. Bu sayede iPad’inizdeki araçları ve paletleri kullanırken çalışmanızı Mac’inizde görüntüleyebilir yahut her iki ekranın da tıpkı şeyi göstermesini sağlayabilirsiniz.

3. Screen Time ile çocuklarınıza hadler koyabilirsiniz

macOS Catalina, sevdiğiniz tüm Ekran Vadesi özelliklerini Mac’te sunarak nelere ne kadar vakit ayırdığınızı daha âlâ görmenize yardımcı oluyor. Tüm aygıtlarınızdaki pratikler ve web siteleri için tasarruf sürenizi izleyebilir, âtıl mühlet ayarı yapabilir ve hudutlar belirleyebilirsiniz. Ayrıyeten Aile İçi Paylaşım ile evlatlarınız için pratik ve muhabere hudutları tanımlayarak sahih şeylere odaklanmalarını da sağlayabilirsiniz.

4. iPad için yapılmış pratikleri çalıştırabilirsiniz

Catalyst, macOS Catalina ile birlikte sunulan yazılım geliştiriciler için bir araçtır, böylelikle pratiklerin iPad'den Mac'e aktarılmasını kolaylaştırır. Bu uygulamalar, diğer Mac pratikleriyle armoni içinde çalışıyor ve böylelikle sürükleyip bırakarak birinden diğerine içerik taşıyabiliyorsunuz. 

5. Mac'inizi daha kolay bulabilirsiniz

Yeni sunulan “Bul” uygulaması, “iPhone’umu Bul” ve “Arkadaşlarımı Bul” pratiklerini Mac, iPad ve iPhone’da tasarrufu kolay tek bir tatbikte bir araya getiriyor. Bul uygulaması, offline yahut uykuda olsa bile kayıp Mac’inizi bulmanıza yardımcı olabiliyor. Bunun için yakınlardaki canlı Apple aygıtları tarafından algılanabilecek Bluetooth sinyalleri gönderiyor. Bu aygıtlar Mac’inizin algılanan konumunu iCloud’a iletiyor ve böylelikle “Bul” tatbikiyle aygıtınızın noktasını belirleyebiliyorsunuz.

6. Notlarınızı daha kolay yönetebilirsiniz

Apple’ın açıklamalarına nazaran yeni galeri görünümü ve daha güçlü arama özellikleri, notlarınızı hiç olmadığı kadar süratli bulmanızı sağlıyor. Paylaşılan klasörler sayesinde bir notlar klasörünün tamamı üzerinde öbür bir kişi veya öbekle iş birliği içinde çalışabiliyorsunuz. Böylece tüm not klasörlerini tıpkı anda paylaşarak uygulamayı iş birliği açısından daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

7. Anımsatıcılarınızı daha kolay yönetebilirsiniz

Külliyen yine geliştirilen Anımsatıcılar pratiği, yenilenen dizaynının yanı sıra anımsatıcıları kolay kolay oluşturmanız, düzenlemeniz ve takip etmeniz için de yeni yollar sunuyor. Bu sayede yeni akıllı listeler özelliği, yaklaşan anımsatıcılarınızı otomatik olarak organize ediyor ve gösteriyor. 

8. Apple hesabınıza macOS'tan erişebilirsiniz

Artık Apple hesap haberlerinize direkt Sistem Tercihleri'nden erişebilirsiniz ve bu küçük bir değişiklik üzere görünse bile potansiyel olarak çok yararlı bir seçenek. Bu özellik sayesinde kayıtlı cihazlarınızı, ödeme ve gönderim ayrıntılarınızı üzere seçenekleri görüntüleyebilir, işlerinizi daha kolay halledebilirsiniz.

9. Pek çok şeyi sesle yapabilirsiniz

WWDC 2019'daki demolardan biri, macOS Catalina işletim sisteminin tamamının sesli komutlarla çalışabileceğini gösterdi. Bunu yapmak içinse Apple Menüsünü açın, Sistem Tercihleri'ni seçin ve akabinde yeni seçeneği bulmak için Erişilebilirlik’e gidin. Özelliğin aktif olduğundan emin olmak için Sesle Kontrol'ü seçin ve çalışacak ses komutlarının bir listesini görmek için Komutlar'ı tıklayın.

10. Apple Arcade'e erişim

Apple, yeni platformu Apple Arcade ile Mac’ler için 100’den ziyade yeni oyuna sınırsız erişim veriyor. Apple, bu platformu birinci ay fiyatsız olarak tüm kullanıcılarına sunuyor. Başkaca Mac’inizde oynamaya başladığınız oyunları daha sonra iPhone, iPad ve Apple TV’nizde devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir