Listeler

En İyi PC Savaş Oyunları

Hangi savaş oyunları devir ayırıp oynamaya kıymet? PC oyunları yerküresinde varsayılan bir konum edinen eden savaş oyunlarına sorulan bu sorunun yanıtını bulmak biraz güçlükle. Counter-Strike’daki savaş hiç bitmeyecek, Call of Duty her vakit çatışmayı farklı jeopolitik noktalara taşıyıp yeni oyunlar çıkaracak. Hasılı PC oyunlarında çeşit her hengam bol olacak.

Çatışmayı 2. planda tutan oyunlardan fazla saf savaş oyunlarını listemize daha elverişli gördük. Bu oyunların kimileri tarihi hadiseleri ele alırken kimileri ise fantastik canavarları ve büyücüleri kullanıyor. Lakin hepsi gerçekçi savaş deneyimini size sunuyor.

Listemizde pek çok oyun çeşidi bulunmakta. Bunların arasında yalnızca FPS oyunlar değil, indie oyunlar ve strateji tabanlı da mevcut. Listemizin asıl gayesi savaş temalı oyunları sıralamak.

İşte listemize eklediğimiz oyunlar:

DEFCON

Defcon varsayım edebileceğiniz üzere gerçek vakitli bir strateji oyunu. Ama gerçek vakitli strateji derken menşe toplayıp, bina kurup, ünite üreterek oynadığımız çeşitten değil. Oyun bir yerküre haritası üzerinden oynanıyor. Yerküre altı munfasıl nahiyeye ayrılmış durumda.

Üç çeşit yapımız bulunuyor. Radar, silo ve hava sahası. Radarlar etrafımızda olup biteni görebilmemizi sağlıyor. Silolar ile üzerimize gelen füzelere karşı savunma gayeli kullanabileceğimiz üzere, düşman kentlerine de füze yağdırabiliyoruz. Hava ortamlarında ise uzun menzilli uçaklar ve casus ucakları emrimizde oluyorlar. Donanma olarak ise elimizde nükleer denizaltılar, uçak gemileri ve savaş gemileri mevcut.

Defcon çok gelişmiş grafiklere, gerçeğe yakın seslere ve sizi soluksuz bırakacak müziklere sahip bir oyun değil. Lakin oynarken saatleri size unutturabilecek kadar keyfifli. En azından bir kez denemenizde yarar var.

BROTHERS IN ARMS: ROAD TO HILL 30

Brothers In Arms, birinci bakışta Call Of Duty yada Medal Of Honor’ın bir çakması üzere gözüküyor. 2. Yerküre savaşı ile ilgili klasik bir FPS görünümünde. İşin içine girdikçe her şeyin külliyen farklı olduğunu ve şimdiye kadar bu türlü bir oyunun yapılmadığını anlıyorsunuz.

FPS olarak Brothers In Arms bildiğiniz oyunlardan biraz farklı. Yanınızda yalnızca 2 tane silah taşıyabiliyorsunuz ki bunlar isteğe nazaran değişebiliyor. Şahsen bir tane makineli bir tane de tek atışlık silah tercih ediyorum. Sonunda hem yakından hem de uzaktan çatışma bahtım oluyor. Vakalar umumide kent içlerinde oluyor. Koskoca ortamda düşmanların bölgesini kestirmek bazen çok güçlükle olabiliyor.

Yüzlerce düşman öldürerek değil, sakince, arkadaşlarınızı kaybetmeden hizmeti yapmaya çalışmak çok sefalı. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Brothers In Arms, bu 2. Yerküre Savaşı konusunu ele alan en âlâ oyun.

VALIANT HEARTS: THE GREAT WAR

Ubisoft Montpellier’ın yapımcılığını üstlendiği Valiant Hearts: The Great War, bulmaca ve aksiyon severleri bir araya getiriyor. İnanılmaz bir hikaye ve son aşama etkileyici atmosferi ile son devirlerde oynadığınız oyunlardan epey farklı olacağının garantisini verebilirim.

1914 yılının en güçlü devirlerini gözler önüne seren Valiant Hearts: The Great War, Almanya ve Fransa arasındaki mücadeleyi oyuncuya resmen yaşatıyor.

THIS WAR OF MINE

Şimdiye kadar savaş oyunlarında daima öldüren, savaşan taraf olmuştuk. Lakin her savaşın ardında bıraktığı yıkım ve sefaleti hiç yaşamadık. This War of Mine, bize savaşın art planında kalanların hikayesini sunuyor.

Oyunda bütün survival oyunları üzere hayatta kalmamız için yağmalama yapmamız gerekiyor. Bu yağmalamaları ise oyunda gece vakti gerçekleştiriyoruz. Örneğin siz bir karakterinizle keşfe çıkarken bir karakteri bekçi olarak bırakabiliyor, oburunu ise dinlenmesi için uyutabiliyorsunuz.

Şayet survival cinsine ilginiz var ise This War of Mine katiyen parasının hakkını veriyor. Oyunu oynadıktan sonra emin bir biçimde söylebiliriz ki, savaşlarda kazanan asla olmuyor.

TYRANNY

Tyranny oyunu, daha evvel oynadığınız RPG oyunlarından bu yanıyla ayrılıyor. Daha evvel daima düzgünlük yapmaya çalışmıştık lakin bu oyunda berbatlığa hizmet ediyoruz.

Fantastik rol yapma oyunlarında yaratıklara karşı pek çok savaş verdik ve dövüş sistemlerine aşinayız ancak burada önümüzde yaratıklar yok. Siz saldıranlar, köylerini korumak ve evlatlarını kurtarmak isteyen beşerler. Bu yüzden dövüşlere girmeye istekli olmayabiliyorsunuz ancak bu durumda da temsil ettiğiniz ordulardaki namınız azalıyor olağan.

Şayet uzun soluklu ve derin senaryoya sahip bir RPG oyunu arıyorsanız Tyranny oyunu yıllar boyunca dönüp dönüp oynayabileceğiniz bir oyun olacaktır.

BATTLEFIELD 5

Battlefield 5, oyuncularını 2. Yerküre Savaşı’na götürüyor. Her ne kadar çoklu oyuncu modu ile bilinen bir seri olsa da, War Stories modu ile birlikte, bizlere savaşların ne kadar bed olduğunu yansıtıyor. İşin daha da uygun kısmı ise, bunu muvaffakiyetle da gerçekleştiriyor. FPS olarak oynamakta olduğumuz Battlefield 5, atmosferi ve hikayeleri ile oyuncularına savaş koşullarını yaşatan bir prodüksiyon.

Sizlere öncelikle Battlefield 5’ın War Stories modundan bahsettik gelgelelim bildiğiniz üzere Battlefield’i Battlefield yapan şey tek oyunculu modu değil, çoklu oyuncu modu. Battlefield 5, oyuncularına 32 şahıstan başlayıp 64 bireye kadar kapasitesi bulunan modlar sunuyor. Conquest isimli çoklu oyuncu modunda, siz ve ekibinizin 64 bireye kadar destek veren büyük bir haritadaki anahtar mekanları düşmanların elinden almanız gerekiyor.

Görsel kalitesi, yükü, vuruş hissiyatı, atmosferi ve oynanışı ile kişide bağımlılık yapma potansiyeline sahip. Başına oturduğunuz vakit, devranın nasıl akıp geçtiğini kestiremeyebiliyorsunuz. Şayet savaş oyunları hayranlığınız varsa, Battlefield 5 katiyen sizin damak zevkinize nazaran demektir. Hiçbir bahiste pişman etmeyecek olduğundan emin olabilirsiniz.

OPERATION FLASHPOINT

Şayet süratli bir aksiyon arıyorsanız, Operation Flashpoint’in “gerçekçilik unsurları” hiç hoşunuza gitmeyecektir. Zira hiçbir şey “anında” olmuyor. Bir çatışmaya girmek için bazen dakikalarca sürünüyor ve ağır ağır ilerliyorsunuz, çatışma başladığında ise ne olup bittiğini bile anlamadan sona eriyor.

Grafiksel açıdan, çok etkileyici oyun. 150 km’ye varan açık sahalar kelam konusu ve ayarları köklerseniz görülebilecek ne varsa görebiliyorsunuz. Tıpkı şeyi ses efektleri için de söyleyebiliriz. Şöyle dört adet hoparlörü de şıkça kompüterin etrafına döşemişseniz, kendinizi Normandiya Çıkartması’ndaymış üzere hissedebilirsiniz, tam olması gerektiği üzere.

THE WITCHER III

Daha evvel hiç The Witcher oynamadıysanız bile bu oyunu oynayın. Skyrim’den beri kendinizi bırakacak devasa bir oyun kainatı arıyorsanız bu oyunu oynayın. RPG, FPS, strateji… Fark etmez. Hangi çeşidi seviyor olursanız olun bu oyunu oynayın.

Her şeyden evvel The Witcher 3 insanın içine işleyen bir CD Projekt destanı. Harika ezgilerle bezenmiş müziklerinden tutun da her bir kesimi incelikle oluşturulmuş vazifelerine kadar emek kokuyor.

The Witcher birinci defa açık yerküre ile bizlere sunuluyor. Lakin oyun Skyrim üzere bir açık yerküre sunmuyor ki bu nokta çok lakin çok değerli. Yani atınıza atlayıp daha birinci kısımda Kaer Morhen’e gidemiyorsunuz. Oyun sizi kesimlerle sınırlıyor. Dinamik hava koşulları, aydınlatma ve muhitinizdeki detaylar daha evvel hiçbir açık yerküre oyununda görmediğim bir incelikle işlenmiş. Aslında harika müzikler ve son aşama başarılı seslendirmeler The Witcher III’ün eşsiz atmosferini tamamlayan yapı taşları oluyor.

COMPANY OF HEROES

Birçoğumuz Relic’in strateji oyunu, Warhammer: Dawn of War’u biliyoruz. Bu tipe getirdiği yeni soluk ile birçok oyun severin kalbinde taht kuran firma, birebir oyun üslubunu Company of Heroes’a taşımış. Başladığınız andan itibaren epeyce ağır bir atmosfer içinde geçiyor CoH.

CoH, render edilmiş sinematikleri unuttuğumuz şu günlerde, ilaç üzere başlangıç görüntüsü ile başlıyor. Akabinde nerede ise hiç fark ettirmeden oyunun motoruna geçiyor. Oyun 1944 yılında Almanların denetimi altındaki Normandiya’nın müttefikler tarafından istilası üzerine odaklanıyor, yakın mevziiler arasında geçen piyade ve zırhlı araçlar arasında geçen çatışmalar tartıda.

Aldığı her puanı ve parayı en sonuna kadar hak ediyor. Mahsusen strateji sevenlerden iseniz katiyen kaçırmayın. Vereceğiniz her kuruşa değecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün