Kapat
Reklam Alanı
Sektörel 5 0

Excel Kullanılarak Yapılan Elektronik Bateri (Video)

Günümüzde iş hayatında sıklıkla kullanılan elektronik tabloların çalışanların hayatında münferit bir mekanı var ancak elektronik tabloları kullanarak müzik yapmak, tahminen de daha evvel kimsenin aklına gelmemiş olan bir vakaydı. Dylan Tallchief isimli bir adam ise Excel'deki elektronik tabloların tasarrufuna bambaşka bir boyut kazandırmayı başardı.

Dylan'ın yaptığı açıklamalara nazaran hücre tabanlı elektronik tabloların formatı ile müzikal adım sıralayıcıları arasında birtakım benzerlikler bulunuyor. Bu benzerliklerden yararlanarak oluşturduğu yazılımsal bateri ise X ile belirtilen hücreler tetiklenebiliyor. Hızı ve perdeyi ayarlamak için de daha ziyade sıra oluşturabiliyorsunuz.

Excel kullanılarak oluşturulan yazılımsal bateri nasıl çalışıyor?

Elektronik sahifeler, alışılagelmiş koşullar altında ses çıkartmıyor ama istediğiniz konuma MIDI verisi gönderebiliyor. Windows cihazlarda yerleşik olarak bulunan Microsoft GS Wavetable Synth'e giderek istediğiniz rastgele bir cihazı bununla tetikleyebiliyorsunuz. 

Dylan'ın yaptığı bu çalışma, tahminen de yerkürenin en düzgün müzik yazılımı olarak adlandırılmayacak ancak Dylan'ın uğraşlarının sonuçlarının inkâr edilemeyecek aşamada etkileyici olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Çalışmalara bakacak olursak teorik olarak elektronik tabloyu külliyen bir müzik oluşturmak adına kullanabilirsiniz ancak bunun için uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Baterinin nasıl çalıştığını tam olarak anlayabilmek ve baterinin neler yapabildiğini görebilmek için yukarıda bölge alan görüntüyü izleyebilirsiniz. Dylan'ın ürettiği Drum Machine, herkesin indirebilmesi ve kullanabilmesi için internete de yüklendi. Excel 2019/ Office 365 üzerinden de test edilen bu yazılımsal bateriyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bateriyi kullanarak ürettiğiniz müzikler hakkındaki tefsirlerinizi da bizlerle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca Dylan'ın bu gayreti, önümüzdeki günlerde Excel kullanarak farklı eserlerin ortaya çıkmasına ön ayak olabilir. Bu noktada fikirleriniz varsa bunları da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir