Yaşam

Film Çekimlerindeki Kameralar Neden Büyük ve Pahalıdır?

Son yıllarda hem DSLR hem de daha küçük dizaynlı aynasız kameralar, son kademe yüksek kaliteli medyalar ve fotoğraflar çekebiliyor. DSLR ve aynasız kameraların teknolojisindeki bu gelişmeye karşın bu kameralar yayıncılıkta kullanılan kameraların yerini alamadı. Pekala yayıncılıkta hala kullanılmaya devam eden kameralar neden hala bu kadar büyük ve pahalılar?

Yayıncılıkta kullanılan kameralara dair birinci büyük yanılgı, bu kameraların büyüklükleri ile ilgilidir. Kameraların beklenenden daha büyük olmasının sebebi kullanılan lenslerdir. Kameralarda kullanılan lensler, kameraların gövdelerinin de epeyce büyük olmasını sağlar.

Kameralarda kullanılan bu büyük lensler, olabilecek en geniş diyafram aralığını, epeyce geniş odak aralığını kullanıcılara sunarlar. Mümkün olan en güzel manzarayı sunmak için geliştirilen kameralar, sundukları yeterli imajlar kadar yüz binlerce doları bulan fiyatları ile dikkat çekiyorlar. Kameraların yüksek fiyatlı lenslerinin yanında gayrı kamera elemanları da pahalı fiyatları ile dikkat çekiyorlar. 

Klâsik olarak görüntülerin, kameralara münasip ortamlarda çekilmesi gerekir. Sinema, seri ve profesyonel programların kayıtlarında kullanılan kameralar ise medyanın çekileceği ortama ahenk sağlayabilen kameralardır. Başta lensleri olmak üzere kameralar bu uyumluluğu sağlayan ekipmanları da kameraların pahalı olmasını sağlarlar. 

Sinema, seri ve televizyon çekimlerinde kullanılan kameralar, gelişen kamera teknolojileri önünde büyük görünüyor olabilirler. Ama bu kameralar, sağladıkları imaj kalitesi ile hala tartışılmaz formda DSLR ve aynasız kameralardan çok daha önde görünüyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün