Sektörel

Ford, McDonalds’ın Kahve Atıklarından Parça Üretiyor

ABD merkezli araba devi Ford, haberlerimize daha çok yeni model araçlarıyla yahut yeni teknolojileriyle bahis oluyor. Lakin Ford, bu defa bambaşka bir nedenle önümüzde. Araba devi, bugüne dek çok da görülmemiş olan bir projeyi hayata geçirdi ve bu girişim kapsamında çok enteresan bir eserin geri dönüşümünü yapmaya başladı. Ford'un hayata geçirmiş olduğu yeni girişim, yeniden ABD merkezli bir restoran zinciri olan McDonalds ile birlikte yürütülüyor.

Ford'un fast food zinciri McDonalds ile başlatmış olduğu bu ortak girişim, tüketicilerin hizmetine sunulan filtre kahvelerle ilgili. Araba devi Ford, McDonalds'ın öğütülmüş ve kullanılmış kahve atıklarını alıyor ve bu atıkları araba modüllerine dönüştürüyor. Sonunda hem geri dönüşüm sağlanmış oluyor hem de besinlerin atıkları, yeni bir dalın kapılarını aralamış oluyor.

Ford'un yeni girişimi, global ısınma ve iklim değişikliğine karşı atılmış bir adım. Şirket, bu girişim kapsamında öğüttüğü kahve atıklarından plastik üretebiliyor ve üretilen bu plastikler, alışılagelmişin bilakis doğal bir yapıya sahip oluyor. Yani bu plastiklerin üretiminde petrol neredeyse hiç kullanılmıyor. Başkaca kahve atıklarından üretilmiş olan plastik gereçler, benzerlerine orantıyla bir oldukça hafif oluyor ve bu da arabalar için büyük bir değer arz ediyor.

Ford, kahve atıklarından kesim üretecek

Araba kolu mahsusen de son periyotlarda, çok önemli bir ağırlık altında. Yetkili kurum ve kuruluşlar, araba üreticilerini daha düşük emisyon bedelleri konusunda sıkıştırıyorlar ve araba üreticilerini bu mevzuda yeni adımlar atmakla zorluyorlar. Ford, bu mevzuya farklı bir tahlil bulmuş üzere görünüyor. Zira kahve atıklarından üretilen plastiğin, klasik plastiğe nazaran yüzde 20 daha hafif olduğu düşünüldüğünde, Ford'un araçları önemli manada hafifleyecek.

Ford'a nazaran daha hafif araçlar, daha az yakıt tüketimi ve daha az emisyon manasına geliyor. Üstelik Ford yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran daha hafif araçlar, kuvvet tüketimi konusunda da yüzde 25 nispetinde daha verimli olacaklar. Hal bu türlü olunca da Ford, hayata geçirdiği bu yeni girişiminin kendilerine büyük bir ek sunacağını düşünüyor. 

ABD'li araba devi Ford'un başlatmış olduğu bu yeni girişim, araba kesimine yeni bir istikamet verecekmiş üzere görünüyor. Velev tahminen sair araba üreticileri de ilerleyen devirlerde emsal bir uygulamayı hayata geçirebilirler ve araba modüllerini külliyen geri dönüşümlü gereçlerden üretebilirler. Bakalım araba kesimi, ilerleyen periyotlarda Ford'un bu girişiminden nasıl etkilenecek?

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün