Sinema

Google Hesaplarınıza Parmak İzinizle Girebileceksiniz

Akıllı telefonlarımızda birçok içtimaî medya pratiğine sahip olabiliyoruz. Hâliyle hepsinin güvenliğini sağlamak için farklı farklı şifreler belirlememiz gerekebiliyor. Güvenliği elden bırakmamak için de kimi şahıslar, kolay şifrelerden fazla karışık ve uzun şifreler koyabiliyorlar. Bu şifreleri tekrar girmek zorunda kaldığınızda, çok karışık yahut çok uzun olan şifrenizdeki sırf bir harfi yanlış yazmak, zulüm üzere gelen bir sürecin başlangıcı olabiliyor.

Google, tam da bu durumla başa çıkabilmek için yeni bir şifre giriş sistemi üzerinde çalışıyor. Şifre giriş süreci, sırf saniyeler sürse de şirket, bu durumu daha da süratli bir hâle getiriyor. Paylaşılan  görselde de görebileceğiniz üzere parmak izinizi kullanarak hesap haberlerinizi girmek için sadece “Kilit ekranı şifresini kullan” butonuna basmanız ve akabinde parmak izinizi okutmanız yerinde.

Google hesaplarına parmak iziyle saliseler içinde inançlı giriş:

Google, mevzunun güvenilirliğiyle alakalı yaptığı açıklamada parmak izinin katiyetle Google’ın sunucularına gönderilmediğini belirtti. Parmak izleri, sadece cihazda kayıtlı olarak bulunuyor ve Google’ın sunucularına sırf parmak izinin gerçek olduğuna dair kriptografik bir onay gidiyor.

Sistemi denemek istiyorsanız şimdilik sırf Google Pixel cihazlarında çalıştığını belirtelim. Sistem, birkaç gün sonra Android 7.0 Nougat versiyonu ve üst versiyonlarına sahip cihazlara gelecek. Bir Google Pixel cihazına sahipseniz sistemi denemek için Google Passwords sitesine uğrayabilirsiniz. Sistem vakitle vesair Google sitelerine de yayılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün