Sektörel

Google, Türkiye’de İlk Defa Bir Davada Muhatap Kabul Edildi

Google, Türkiye’de açılan davalarda Türkiye’de hükmî kişiliğinin olmadığı gerekçesiyle davaların Google Inc’e yönlendirilmesini istiyordu. Lakin yeni bir dava, Google’ın Türkiye’deki bu durumunu değiştirdi. 

Berbat Kedi Şerafettin sinemasının, korsan yayın yapan sitelerden kaldırılması için açılan tazminat davası ile ilgili açıklama yapan Avukat Kadir Kurtuluş, Google’ın Türkiye’deki şirketi olan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’nin davada taraf kabul edildiğini açıkladı.

Berbat Kedi Şerafettin sinemasının yapımcıları, 3 yıl evvel sinemanın yayınladığı internet sitelerinin aramadan çıkarılması için Google’a başvurdu. Lakin Google, yapımcıların başvurusunu reddetti. Red yanıtı alan yapımcılar, Google’a 100 bin liralık tazminat davası açtılar.

Açılan tazminat davasında yapımcıların avukatı Kadir Kurtuluş, duruşmada Türkiye’de faaliyette bulunan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ile Google Inc arasında organik bir bağ olduğunu savundu. Kurtuluş, bu organik bağ nedeniyle Google Reklamcılık Ltd Şti’nin davalı olarak davaya eklenmesini talep etti. 

Avukat Kadir Kurtuluş’un talebini pahalandıran Asliye Hukuk Duruşması, organik bağı kabul ederek Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti’yi davalı olarak kabul etti. Duruşmanın Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti’yi davalı olarak kabul etmesinin akabinde açıklama yapan Kadir Kurtuluş, duruşmanın bu kararının Google’ın hukuksal kişiliğinin perdesinin aralanmasına neden olduğunu söyledi. 

Tazminat davasına bakan duruşmanın Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti’yi davalı olarak kabul etmesi, emsal karar olarak bundan sonra kullanılabilecek. Google’a karşı açılacak davalar bundan sonra Türkiye’de bulunan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti’ye açılabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün