Sinema

Google’ı Alt Etmeyi Başaran Tek Arama Motoru: Seznam

Seznam, 1996 yılında Ivo Lukačovič tarafından yaklaşık 50.000 Çek korunası (yaklaşık 2.200 dolar) yatırımla o zamanki ismi Çek Cumhuriyeti olan Çekya’nın birinci internet portalı olarak kuruldu. Piyasaya sürüldüğü birinci yıllarda memleketin en tanınan internet sitelerini ve günün kıymetli haberlerini listeleyen Seznam, kısa vadede Çekya’yı tesiri altına aldı.

Bu, Larry Page ve Sergey Brin’in Palo Alto’da Google’ı kurmasından iki yıl önceydi. 1998 yılında faaliyete geçen ABD’li şirket, birinci 10 yılında global arama pazarını tam manasıyla domine etti; ama Seznam’ın başarılı iş modeli, onu piyasadaki nadir oyunculardan biri yaptı. Seznam başkaca bu vade zarfında haritalar, e-posta ve fiyat karşılaştırması üzere fiyatsız hizmetler de geliştirdi.

Google, takvim yaprakları 2008 yılını gösterdiğinde Avrupa Ekonomik Yeri (EEA) içindeki 31 devletin 30’unda pazar başkanı oldu. Tek istisna hangi memleketti dersiniz? Evet, sahih bildiniz, Çekya.

Ancak Çek arama motoru, Google’ın devasa gücüne sırf üç sene daha dayanabildi. EEA, Amerikalı internet devinin 2011’de Seznam’ı koltuğundan ettiğini açıkladı. Dijital pazarlama ajansı Evisions’ın son dataları, Google’ın Çekya pazarındaki hissesini 2018’in ahir yüzde 74’e çıkardığını gösteriyor. Bu, Seznam’ın sahip olduğu yüzde 26’lık pazar hissesinin neredeyse üç katı.

Çek şirketin kendi meskeninde aldığı yenilgi, Google ile arama pazarında yarışma etmenin ne kadar imkansız hale geldiğini gösteriyor. Eski Seznam CEO'su Michal Feix, Seznam'ın 2010 yılına kadar Google’a Çekya’da üstünlük sağladığını; gelgelelim o tarihten sonra arama trafiğinin masaüstünden mobile kaydığına dikkat çekiyor. Bu değişimin altında yatan temel faktör ise Android tabanlı telefonlara evvelden yüklü olan gelen Google pratiği oldu. 

Google çatısı altındaki hizmetlerin evvelden heyeti olduğu akıllı telefonlarla birlikte arama alışkanlıklarının radikal bir biçimde değiştiğini söz eden Feix, “Bu Seznam için çok karmaşık bir problemdi. O andan itibaren kullanıcıların bizim radarımızdan kaybolmaya başladığını gördük” dedi.

Google ayrıyeten Android cihaz üreticilerinin arama pratiğini ve Chrome tarayıcısını evvelden yüklemesini istedi. Şirket böylelikle, pazardaki küçük ve orta ölçekli öbür şirketlerin yaşamasını çok daha güçlükle bir hale getirdi. Keza Seznam da, Android tatbikleri aracılığıyla pazarı tekelleştirdiğini söylediği Google’ı AB’ye şikayet etmişti. Bu durumu göz önüne alan Avrupa Komitesi, Temmuz 2018’de Google’a pazardaki hakim konumunu berbata kullandığı gerekçesiyle 4,7 milyar dolarlık rekor bir ceza verdi. 

Elbette bu ve bunun üzere para cezaları, Google’ın arama motoru pazarındaki baskınlığını korumak için büyük harcamalar yapmasını engellemiyor. Google’ın çatı şirketi Alphabet, arama hizmetlerindeki iş ortaklarına Gmail ve YouTube üzere vesair hizmetlerinden elde ettiği gelirlerin yüzde 13,6’sı kadar ödeme yapmıştı. Bu ortaklar arasında mobil operatörler, yazılım geliştiriciler ve cihaz üreticileri bulunuyor. ABD’li teknoloji devi, Google’ın iPhone’da varsayılan arama motoru olabilmesi için 2018 yılında Apple’a tam 9,4 milyar dolar ödeme yapmıştı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün