Kapat
Reklam Alanı
Uzay 4 0

Güneş Aniden Patlarsa Ne Olur?

Güneş Sistemi’nin merkezinde olan Güneş, bir yıldızdır. Güneş üzere bir yıldızının patlamasına ise süpernova denir. Bu tıp patlamalar çok güçlü ve parlaktır. Süpernovalar sonucunda yeni yıldız ve gezegenlerin oluşması için uzaya büyük ölçüde toz yayılır. Güneş Sistemi de bu biçimde ortaya çıkan gereçlerden oluştu. 

Güneş de vesair yıldızlar üzere aniden patlarsa, Güneş Sistemi’nin tamamı bu patlamadan zarar görür. Yeniden de bütün sistem yok olmaz. Güneş’in 10 katı büyüklüğündeki yıldızlar patlayabilir. Ancak Güneş’in ömrü, daha farklı formda sona erecektir.

Bir süpernova patlaması, bir balonun patlaması üzeredir. Güneş’in ölmesi ise yavaş yavaş gerçekleşir. Güneş, tıpkı bir balondan hava çıkması gibi yavaş yavaş ölecektir. 

Güneş, bundan 5 milyar yıl sonra kuvvetini tükettiğinde ölmeye başlayacak. Güneş ölmeye başladığında, gökbilimcilerin “kırmızı dev” dediği şeye dönüşerek daha da büyüyecek ve soğuyacaktır. Güneş o kadar büyüyecek ki Merkür, Venüs ve velev Dünya’yı yutacak. 

Güneş al bir dev olduğunda, büyük ve kabarık olacak. Daha sonra bu dış katmanlarda patlamalar meydana gelecek. Patlamaların akabinde Güneş daha küçülecek ve ahir beyaz cüce denilen yapıda olacak. 

Beyaz cüce denilen yapılar, ölü yıldızların çekirdeğidir. Gelgelelim bu yapılar, boyutlarının aksine harika ağırdırlar. Neredeyse bir gezegen kadar küçük olan bu yapılar, Güneş kadar ağır olabilirler. Süper yükü anlamak için şunu bilmek kafidir: bir çay kaşığı kadar beyaz cüce yükü 6.000 kilogram yani yetişkin bir fil kadardır.

Güneş, beyaz bir cüce olduğudan Güneş Sistemi’nin birden fazla hala yanında duruyor olacak. Merkür, Venüs ve Yerküre ise gitmiş olacak. Lakin Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün hayatta kalacak ve Güneş’in etrafında dönmeye devam edecek. 

Beyaz cüce küçük olduğundan, çok çokça ışık üretmeyecek. Ayrıca beyaz cücenin kuvvet vermek için yakıtı da kalmamış olacak. Hasebiyle sistem devirle daha da soğuyacak. Ahir bütün bir sistem karanlık olacaktır. 

Güneş’ten gelen ışık, gezegenimizi sıcak tutan şeydir. Güneş olmadan, Güneş Sistemi’ndeki gezegenler şu an olduklarından daha soğuk durumda olacaklardır. Bu soğuma Güneş Sistemi’ndeki hayatın da sona ermesine neden olacaktır. 

Güneş’in beyaz cüceye dönüşmesi ile Yerküre kesin olarak yok olacaktır. Lakin kişiler o vakte kadar Dünya’dan diğer yaşanabilecek gezegenler bulmuş olabilirler. Velev Dünya’yı bölgesinden hareket ettirebilirler. Bu formda Yerküre, Güneş tarafından yutulmadan hayatta kalabilir. 

Güneş’in geçireceği bu evreleri Samanyolu’ndaki gayrı yıldızları izleyerek anlayabiliyoruz. Samanyolu’nda her yaştan bulunan yıldızların doğması ve ölmesi, yıldızların hayatları hakkında bizlere malumatlar veriyor. Samanyolu’ndaki yıldızların hayatından yola çıkarak Güneş’in irtihali hakkında malumatlar elde edebiliyoruz. Vesair yıldızlardan anlıyoruz ki Güneş'in patlamasına daha çok uzun bir hengam var. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir