Kapat
Reklam Alanı
Bilim 13 0

“Hava Kirliliği, Saç Dökülmesi ve Kelliğe Neden Oluyor”

Bu hafta Madrid’deki Avrupa Dermato-Zührevi Derneği'nin (EADV) düzenlediği kongrede sunulan bir araştırma, hava kirliliğine maruz kalmanın kişilerde saç dökülmesine neden olduğunu ortaya çıkardı. 

Hava kirliliğinin saç dökülmesi üzerindeki tesirini incelemek için araştırmacılar, saç köklerinin altındaki hücrelerden aldıkları örnekleri arabalar ve sanayi tarafından üretilen kirletici unsurlara maruz bıraktılar. Sonuçlar, PM10 denilen bir kirleticinin saç büyümesinden sorumlu protein olan β-katenin seviyesini azalttığını gösterdi. 

Çalışma birebir hengamda saç büyümesini ve saçın hücrelerde bağlı tutulmasını sağlayan üç proteinin (siklin Dİ, siklin E ve CDK2) seviyelerinin tıpkı unsurlara maruz kalındığında azaldığını ortaya koydu. 

Kore Cumhuriyeti Gelecek Bilim Araştırma Merkezi’nden baş araştırmacı Hyuk Chul Kwon, “Hava kirliliği ile kanser, kronik obstrüktif akciğer illeti ve kardiyovasküler illetler üzere önemli illetler arasındaki irtibat düzgün kurulsa da, muayyen unsurlara maruz kalmanın mahsusen insan derisi ve saçı üzerine tesiri konusunda bir araştırma yok” dedi. 

Hyuk Chul Kwon, “Araştırmamız, hava kirleticilerin insan folikül hücreleri üzerindeki tesirini açıklayarak en yaygın hava kirleticilerin saç dökülmesine nasıl yol açtığını gösteriyor” dedi.

Kore Cumhuriyeti’nden bilim kişilerinin çalışması, saç dökülme riskinin maruz kalınan kirletici husus ölçüsüne bağlı olduğunu öne sürerek, daha çokça hava kirliliğinin daha çokça saç dökülmesine neden olacağını kanıtlamış oldu. 

Saç dökülmesine de neden olan kirleticiler ikiye ayrılıyor. 10 mikrometre yahut daha küçük çaplı olan parçacıklar PM10, 2.5 mikrometre yahut daha küçük bir çapa sahip parçacıklar PM2.5 olarak isimlendiriliyor. PM kirleticilerinin asılları arasında petrol ve dizel üzere fosil yakıtların yanı sıra madencilik üzere sanayilerin yaktığı eserler ve çimento, seramik yahut tuğla üzere yapı materyallerinin üretimi sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir