Kapat
Reklam Alanı
Bilim 5 0

Hesap Makinesinin Yaptığı Yanlış İşlem Fark Edilir mi

Dijital çağ olarak isimlendirilen günümüzde çevrimiçi olarak kime güveneceğimizi ve orjinal içerikleri geçersiz olanlarından nasıl ayırt edebileceğimizi bilmek çok güç. Ömrümüzü kolaylaştıran artan sayıda teknolojiyi kullanmak için, bu cihazlara bir raddeye kadar güvenmek zorundayız. Lakin buna karşın bu teknolojilere ve cihazlara hangi noktaya kadar güvenebiliriz? 

Teksas Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, yanlış sonuçlar veren hesap makinelerine üniversite talebelerinin nasıl reaksiyon vereceğini test ettiler. Araştırma için bir küme talebeye yanlış yanıtlar verecek şekilde programlanmış bir hesap makinesi, 2. öbeğe ise düzgün çalışan bir hesap makinesi sunuldu. 

Araştırmacılar, araştırma sırasında iştirakçiler isterlerse hesap makineleri kullanmayabileceklerini söylediler. Fakat sayısal becerileri yüksek iştirakçiler da dahil olmak üzere bütün iştirakçiler hesap makinelerini kullanmayı tercih ettiler. 

Yanlış sonuçlar veren hesap makinesi kullanan iştirakçiler, hesap makinesi çok yanlış sonuçlar verene kadar hesap makinesi ile süreç yapmaya devam ettiler. Karşılıklar, dikkat cazibeli seviyede yanlış olduğu noktadan itibaren iştirakçiler, sonuçlardan kuşku etmeye başladılar. 

Teksas Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacıların araştırmasına katılan iştirakçiler, yanlış hesaplar münasebetiyle rastgele bir zarara maruz kalmadılar. Gelgelelim kredi kartı ödemesi ya da farklı ödemelerde yaşanacak bu cins hesaplama kusurlarının aşikâr bedelleri olabilir. Daha da değerlisi rastgele bir insanın, bir hesap makinesini kuşkulu olarak değerlendirmemesi pek anlaşılabilirdir. 

Beşerler kullandıkları her cihaza ya da araca güvenip güvenmediklerine karar vermek için vakit harcayamayabilirler. Bu biçimde olacak daima bir kuşku, çok çokça devir ve kuvvetin harcanmasına neden olurdu. Teksas Teknoloji Üniversitesi’nden gerçekleştirilen çalışmada üniversite mekteplileri bir araştırma için bu türlü bir sonuçla karşılaştılar. Pekala, gerçek hayatta bu türlü bir sorun ile karşılaşılsa sonuçları ne olur?

İnternet ve dijital teknolojiler, hayatımıza birçok yandan daha güzel hale getirdiler. Rastgele bir bilgiyi saniyeler içerisinde erişebilir, arkadaşlarımız ve ailemiz ile tertipli olarak muhabere kurabilir ve bankacılık, alışveriş üzere sıradan işleri kolaylıkla yapabiliriz. 

Bu kolaylıklarla bir arada, yeni teknolojiler yeni zorlukları da beraberlerinde getiriyorlar. Bu zorluklar yeni teknolojilere dair tasavvurları de kuşkulu hale getiriyor. 

Yeni teknolojiler ile birlikte, zatî haberlerimiz de her an tehlike altına bulunuyor. Apple, geçtiğimiz aylarda Siri kullanıcılarının ses kayıtlarının dinlenmesine müsaade verdiği için kullanıcılarından özür diledi. Misal biçimde bilgisayara takıldığında hackerın komut çalıştırmasına müsaade veren USB kablolarla ilgili raporlar geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. 

Hükümetler ve güvenlik kuruluşları, bireylerin kimlik avında mağdur duruma düşmelerini engellemek için çalışıyor. Siber hatalılar, başta banka hesap malumatları olmak üzere bilinmeyen kimlik haberleri açığa çıkarmak için istenilmeyen niyetli yazılımları ya da indirilebilen belgeleri kullanıyorlar. Bu yazılımlar sayesinde değerli şahsî malumatlar ele geçirilebiliyor. 

Beşerler, kimlik avına karşı tesirli bir eğitimi almıyor. Teksas Teknoloji Üniversitesi’nin çalışmasının da ortaya çıkardığı üzere kişiler, denetim etmeden evvel cihazlara ve teknolojilere çok güvenme eğiliminde oluyorlar. Haddinden fazla itimat kimlik avının kolaylaşmasını sağlıyor. 

Dijital çağda itimat ve şüphecilik arasında akıllıca bir dengeyi sağlamak epey çetin. Kişiler, gerçek yerkürede yaşamaya devam ediyorlar. Bunun için kişilerden haberleri daima denetim edecek bir zihinsel uğraş beklemek mantıklı değil.

Bununla birlikte Teksas Teknoloji Üniversitesi’nin yanlış sonuçlar veren hesap makinesi ile yaptığı araştırma, olumlu sonuçlar da ortaya çıkardı. Çünkü araştırma sonucunda, kimlik avına karşı kişileri eğitmek gerektiği ortaya çıkmış oldu. Bu eğitim, çevrimiçi kullanıcılar olarak kişilerin ne yapmaları, nasıl yapmamaları ve neden güvenliğin kıymetli olduğu bahislerini içermek zorunda. 

Tüm öğrenme faaliyetlerinde olduğu gibi bu eğitimin de tekrarlarının olması gerekir. Tıpkı devirde bireyin öğrenmeye motive edilmesi de gerekiyor. Tertipler ve hükümetler, kişileri siber günahlara karşı ama bu biçimde savunmalı hale getirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir