Donanım

Hi Level, Axen, Nexon Gibi TV’ler Neden Ucuz?

Televizyonlar devirle konutlarımızın vazgeçilmezi hâline gelmiş, artık yavaş yavaş unutulmaya yüz tutmuş cihazlar. Velev unutulmaları nedeniyle artık akıllı telefonlar üzere bilgisayarlaşma yolunda değerli gelişmeler aldılar. Bunun üstüne bir de tasarruf meydanları son yıllarda güzelden güzele değişti ve gelişti. Örneğin evvelden yalnızca frekanslar üzerinden yayınlar izlenebiliyor, VCD ya da DVD eklenebiliyordu. Geldiğimiz son nokta ise akıllı televizyonlar üzerinden Netflix üzere platformlara bağlanarak seri izleyebiliyoruz.

Hi Level, Axen, Nexon üzere markalar da neredeyse her konutta bulunan televizyonları, Samsung ve LG üzere markalara orantıyla daha düşük fiyatlarla satarak önemli bir kitleye ulaşıyorlar. Bu stil televizyonlar çoğunlukla A101 ve BİM üzere marketlerin şahsi kampanyalarında kendilerine yan buluyor, internet üzerinden de satın alınabiliyorlar.

Evet bahsettiğimiz markaların piyasadaki en ucuz TV'leri satabilmesi nasıl mümkün olabiliyor? İşte metnimizde tam olarak bu sorunun yanıtlarını aktaracağız. Şayet varsa, önyargılarınızı en azından şimdilik kenarı bırakma vakti. Zira bir televizyonun ucuz olmasının gerisinde yatan sebep her devir “dandik” olduğu manasını doğurmuyor. Akıllı telefon dalındaki kimi kavramlar TV bölümü için de makbul.

Hi Level, Axen, Nexon, Awox ve SEG markalı ucuz TV’ler ile Samsung, LG markalı pahalı TV’ler arasındaki farklar:

Devirle her teknoloji ucuzlar:

Her teknoloji birinci çıktığı günden sonra devamlı olarak ucuzlamaya başlar. Zira teknoloji münhasıran muhabere çağında daha evvel hiç olmadığı kadar hızlıilerliyor. Örneğin 2015 yılında çıkan güzel bir telefonun 2019 yılında yavaşlaması, o telefonun 2015 yılında âlâ bir telefon olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Planlı yavaşlatma dışında, eskiyen teknolojiler, daha alt kademedeki firmalar tarafından kullanılıyor.

Günümüzde başkalarına nazaran ucuz olan televizyonlarda da misal bir sistem mevcut. 5 yıl evvel çıkan bir televizyon, bugünün televizyonlarına kıyasla daha eskimiş teknolojiler kullandığı için fiyatları da ucuz oluyor. Yani sonuç olarak, günümüzde 5 yıl öncesinin teknolojisini kullanarak üretilmiş bir televizyon doğal olarak son model televizyonlardan daha hesaplı oluyor.

Çözünürlük farkları:

Bir teknoloji mağazasına gittiğinizi düşünün. Televizyon kısmına gidiyorsunuz, önünüze iki tane 43 ekran televizyon çıkıyor. Baktığınız hengam ikiside birbirine çok benziyor fakat birisi 2.000 TL, bedeli 4.500 TL. Birbirlerine çok benzeyen bu iki televizyonun aralarındaki farkın yarı yarıya olmasının sebebi, cihazların sahip oldukları teknik özellikler.

Bir televizyonun ekran boyutundan tahminen de daha kıymetli olan bir özelliği desteklediği çözünürlüktür. Her ne kadar 4K televizyonlar yavaş yavaş devletimizde de standart hâline geliyor olsa da 1080p ve 720p destekleyen LCD TV'ler de büyük ölçüde satılmaya devam ediyor.

Şayet 1080p destekleyen LED TV'ler birinci çıktıkları devirlerdeki fiyatlarına bakacak olursanız, eskiyen bir teknolojinin ne kadar ucuzlayabileceğinin en çarpıcı örneklerinden birini göreceksiniz. Bugünlerde ateş pahasına satılan birtakım 4K televizyonların mahallinde o devranlar, 1080p destekleyen Full HD televizyonlar bulunuyordu.

Televizyonların yenileme suratı farkları:

Televizyon modelleri arasındaki fiyat farklarının oluşmasında en büyük rolü oynayan özelliklerden bir tanesi yenileme suratı (Hz). Yenileme suratının ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse, televizyonun ekranının bir saniyede en çok kaç kez yinelenebileceğini gösteren bir kıymet.

Yenileme suratı terimi sadece televizyonlarda değil, akıllı telefonlar ve monitörlerde de önümüze çıkıyor. Mesela oyun oynayan kişilerin yüksek FPS bedellerini verimli bir biçimde alabilmesi için, alacağı FPS ölçüsüyle orantılı yenileme suratına sahip bir monitör alması gerekiyor. Aksi takdirde imajda yırtılmalar ve kırılmalar meydana geliyor.

Yüksek yenileme suratının en büyük artısı ekranda gösterilen imgenin düşük yenileme süratli bir ekrana nazaran çok daha akıcı görünüyor olması.

Aradaki farkın ne kadar büyük bir tesiri olduğunu görmek için aşağıdaki yenileme suratı karşılaştırması medyasına göz atabilirsiniz:

Medyada gösterilen örneğin bir oyun üzerinden anlatılmasına aldanmayın. Tıpkı fark bir görüntü ya da bir sinema izlerken de ortaya çıkıyor. İsterseniz düşük yenileme suratına sahip ekranlarda imajın bu formda ortaya çıkmasına da bir açıklık getirelim. 

Örneğimize başlamadan evvel 6 tane sinema karesi olduğunu hayal edin. 6 adet karenin 3 saniye içerisinde seyirciye gösterilmesi lazım. Saniyede 1 Hz yenileme suratına sahip olan bir televizyon 6 karenin sırf 3 tanesini randımanlı olarak gösterebilecek. Lakin 2 Hz yenileme suratına sahip bir televizyon saniyede 2 kareden, 3 saniyede 6 kareyi de randımanlı bir biçimde gösterebilecek.

Doğal bu noktada şunu da belirtmiş olalım, hiçbir televizyon saniyede 1 yahut 2 Hz kadar yenileme suratına sahip olmaz. Lakin biz örneği daha anlaşılabilir kılmak için küçük sayılar üzerinden anlatmayı tercih ettik. Birebir örneği 30, 60 ve 144 Hz üzere bedeller üzerinden düşününce daha akla yatan bir sonuç elde etmek mümkün.

Ses kalitesi farkı:

Şayet meskeninizde televizyonunuza bağlı bir ses sisteminiz yoksa, bir şey izlerken duyduğunuz sesi televizyondan almanız gerekiyor. Rastgele bir şey izlerken de ses kalitesi seyir keyfi açısından çok önemlibir detay. İşte bu sebeple televizyon hoparlörlerinde de tertipli olarak geliştirmeler yapılır.

Ses yükseldiği devir cızırdamalar, ses patlamaları üzere problemler olmaması için büyük firmalar Dolby ve DTS üzere isim yapmış ses teknolojisi şirketleriyle işbirliği yapar. Televizyonun fiyatını düşük tutmak isteyen televizyon üreticileri de tercihlerini daha az kaliteli ses teknolojilerinden yana kullanabilir.

Hi Level üzerinden bir örnek verelim. Aslen bir Vestel iştirâki olan Hi Level televizyonlarında, Vestel’in son model televizyonlarında kullandığı DTS TruSurround ve DTS HD teknolojileri taraf almıyor. Hâliyle fiyat da kullanılan teknoloji daha düşük mâliyetli olduğu için ucuzluyor. Verdiğimiz örnek mekan konum Axen TV ve Nexon TV'ler için de makbul oluyor.

Axen, Hi Level ve Nexon üzere markalardan televizyon alınır mı?

Axen, Hi Level ve Nexon üzere firmaların Samsung ve LG üzere kesimin önde gelen markalarından daha ucuza televizyon satabilmesinin kıymetli faktörlerinden bahsettik. Bir televizyon alırken dikkat etmeniz gereken en kıymetli hususlara da değindik, lakin aklınızda hâlâ bir soru olabilir: “Böyle markalardan televizyon almalı mıyım?”

Öncelikle ne istediğinizin ve neye gereksiniminiz olduğunun akıllıca bir tespitini yapmalısınız. Şayet aldığınız televizyonla birlikte son teknolojileri en verimli halde kullanabilmek istiyorsanız, tercihinizi her sahada olduğu üzere kolun öncü markalarından yana kullanmanız daha akıllıca olacaktır.

Şayet çok yeni olmayan fakat hâlâ iş gören teknolojilerin olduğu televizyonları almayı düşünüyorsanız da tercihinizi illa ki de öncü firmalardan yana yapmak zorunda değilsiniz. Yani buradaki seçim birinci evvel markadan yana değil, gereksinimden yana olmalı.

Akıllarda oluşan soru işaretlerini gidermek için yazdığımız Hi Level, Axen ve Nexon üzere markalar tarafından yapılan ucuz televizyonların neden ucuz olduğunu açıkladığımız metnimizin sonuna geldik. Dileriz gayemize ulaşmışızdır. Pekala sizin fikriniz ne? Siz dalın öncü firmalarından farklı tercihler yapıyor musunuz?

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün