Uzay

Hindistan’dan Kaybolan Ay Aracına Dair Yeni Açıklama

Hindistan, Ay yüzeyine iniş yapan dördüncü devlet olma gayesine sahipti. Devlet, daha evvel 2008 yılında gönderdikleri Chandrayaan-1 aracıyla Ay'ın yüzeyine inmeden radarla su aramıştı.

20 Ağustos'ta yörüngeye giren Chandrayaan-2 aracıyla ilgili de her şey âlâ gidiyordu. Uzay aracı Ay'ın yüzeyine muvaffakiyetle inmiş olabilseydi Ay'ın şimdi keşfedilmemiş olan güney kutbunu keşfedecekti ve burada su ve mineral arayacaktı.

İniş esnasında keşif aracıyla irtibat kesilmişti:

20 Ağustos'ta Ay'ın yörüngesine giren aracın, 384 bin kilometrelik yolculuğunu tamamlayarak yüzeye iniş yapması planlanıyordu. İniş aracı, uydu tarafından bağımsız bırakıldıktan kısa müddet sonra kaybedildi.

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı (ISRO), talihsiz hadiseyle ilgili beklenen detaylara değinmedi. Yani tam olarak ne olduğuna dair kimse açıklayıcı bir habere sahip değildi. ISRO'nun tek aktardığı malumat, iniş aracıyla bir muhabere kopukluğunun yaşandığı ve donelerin inceleniyor olduğu oldu.

Vakanın iç yüzüne dair yeni açıklamalar geldi:

Hindistan hükûmeti ise yakın vakitte yaşanan vakayla ilgili detayları bildirdi. Aracın kaybedilme nedeni epey açık ve kolaydı. Aracın frenleri arızalandı ve böylelikle araç çarparak kaza yaptı. Hindistan Uzay Bakanı Jitendra Singh, “İnişin 2. aşamasında hız, olması gerekenden ziyadeydi. Koşullar tasarlanmış parametrenin dışında kalınca da Vikram, belirlenmiş iniş yerinin 500 metre yakınına sert bir iniş gerçekleştirdi.” sözlerini kullandı.

Vakanın neden olduğu ve arızanın nedeni üzerine daha ziyade ayrıntı verilmedi. Bunun yanında ISRO'nun Chandrayaan-2 uydusunun Ay yörüngesi içerisinde dertsiz bir halde haber topladığı belirtildi. Ajans, uydu üzerindeki sekiz gelişmiş gözlem aracının da külliyen olması gerektiği üzere çalıştığı malumatını verdi. Singh tarafından yapılan açıklama, uzay aracının kaza yaptığını da katılaştırmış oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün