Bilim

İlk Defa Uzaktan Kontrol İle Kalp Ameliyatı Gerçekleştirildi

Kalp ameliyatı geçirecek bir hastasınız, ama ameliyatı yapacak olan cerrah hastanede değil ve aslında ameliyatın yapılacağı yerden 20 kilometre uzaklıkta. Kulağa bir bir kabus senaryosu gibi geliyor değil mi? Aslında pek de öyle sayılmaz.

Söylenenlere göre Hindistan’ın bir hastanesinde, bir cerrah tarafından gerçekleştirilen zorlu bir kalp ameliyatında bir robot kullanıldı. Corindus adlı bir şirket tarafından geliştirilen CorPath GRX robotu, ilk defa 5 farklı hastanın üzerinde uzaktan kontrol edilerek kullanıldı. Bu tarihi olay ise “uzun mesafeli” kalp ameliyatı olarak adlandırıldı.

Robot sistem sorunsuz bir şekilde çalışıyor:

Robot, çoklu joystick yapısına sahip bir iş istasyonu kullanılarak kontrol edilebiliyor. Bu sayede cerrahın robotu gerçek zamanlı olarak kontrol etmesine izin veren sistem, üzerine yerleştirilen kameralar sayesinde de anlık olarak görüntü sağlayabiliyor.

Robot, stent adı verilen bir işlemde, plak birikimi yüzünden daralmış olan kalpteki kan damarlarını açmak için kullanıldı. Ameliyatın ardından hastalar, hiçbir işlemsel komplikasyon veya yan etki meydana gelmeden ertesi gün taburcu edildi. Ameliyatta kullanılan robot sistemi ise ameliyatın ardından oldukça olumlu ve yüksek puanlar aldı.

Ameliyatlar aslında geçen yıl gerçekleştirildi:

Aslında geçen yıl gerçekleştirilen bu operasyon, şimdiye kadar haberlerin kamuya duyurulması nedeniyle bilinmiyordu. Bu bekleyişin muhtemeler nedeni olaraksa, hastaların tedaviye iyi yanıt vermelerini doğrulamak ve uzun vadede oluşacak izlenimlerin belirlenmesi olduğu düşünülüyor.

Bu zaman aralığında da boş durmayan Corindus, robotu ABD’de birkaç uzaktan test yapmak için de kullandı. Bu sayede de sistemin geliştirilmesi ve oluşabilecek muhtemel sorunların giderilmesi hedeflendi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün