Sosyal Medya

Instagram’ın Keşfet Sayfasının Arkasındaki Sır Açıklandı

Yerkürenin en tanınan içtimaî medya platformlarından bir tanesi de Instagram. Instagram, bugün milyonlarca kullanıcı tarafından canlı olarak kullanılıyor ve kullanıcılar, pratiğin pek çok özelliğinden yararlanabiliyorlar. Instagram'ın kullanıcılara sunduğu tesirli özelliklerden bir tanesi de “Keşfet” sahifesi.

Instagram'ın Keşfet kısmı, takip ettiğiniz sahifelerin dışında, beğendiğiniz içeriklere ya da takip ettiğiniz sahifelere nazaran size farklı içerikler gösteriyor. Böylece kullanıcılar, Instagram'da farklı içeriklere de kolaylıkla erişebiliyorlar. Bu da kullanıcıların, daima birebir içerikleri görmelerinin önüne geçiyor ve tatbik içerisinde bir süreklilik sağlıyor.

Pekala Instagram'ın Keşfet sahifesi, bu denli içeriği nasıl sunuyor? 3 Instagram mühendisi, ziyadesiyle teknik tabirlerle dolu olan bir blog yazısı hazırladı ve bu yazıyı kamuoyu ile paylaştı. Ama biz size, Instagram'ın Keşfet sahifesindeki sırrı teknik tabirlere çokça değinmeden aktaracağız. 

Mühendisler, pek çoğumuzun iddia edebileceği üzere Instagram'ın Keşfet sahifesinde yan alan içeriklerin yapay zeka aracılığıyla belirlendiğini söylüyor. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta şu; Instagram milyonlarca kullanıcıya sahip olan bir platform ve bu kullanıcıların hepsi de birbirlerinden farklı şeylerden hoşlanıyorlar. Evet bir yapay zeka, tüm kullanıcılar için nasıl içerik tahlili yapabiliyor?

Instagram mühendisleri, Keşfet sahifesindeki yapay zekanın aslında kullanıcılara nazaran hareket etmediğini söylüyor. Zira az öncesinde de bahsettiğimiz üzere kişilerin görmek istedikler şeyler farklı, hasebiyle da yapay zeka insan odaklı çalışmıyor. Instagram'ın Keşfet sahifesinde kullanılan yapay zeka, ilgi çeken Instagram hesaplarını tespit etmekle işe başlıyor.

Tespit edilen hesaplar daha sonra birbirleriyle ne kadar bağlantılı olduğu konusunda tahlil ediliyor. Yapay zeka bu süreci yapabilmek için sahifelerdeki sözleri kullanıyor. Bu süreç, milyarlarca hesapla başlayıp 500'e kadar düşürülüyor. Sonunda Keşfet sahifesine eklenecek içeriklerle ilgili birinci etap tamamlanmış oluyor.

Yapay zeka, söz tahlil sürecini yaptıktan sonra kullanıcıların bu sayfalarla etkileşim mümkünlüğünü hesaplıyor ve tekrar bir sıralama yapıyor. Bu sıralamada birinci 150'ye giremeyen Instagram hesapları, Keşfet sahifesine düşme bahtlarını kaybetmiş oluyorlar. Ancak birinci 150 hesap için süreç sona ermiyor. Birebir süreç bir defa daha yapılıyor ve bu kere hesap sayısı 50'ye iniyor. Bu süreçte hafif bir had ağı kullanılıyor.

Hesap sayısı 50'ye indikten sonra ise derin bir had ağı devreye giriyor ve 50 hesabın yarısını eliyor. Sonunda Keşfet sahifesinin üst kısımlarında bulunacak olan içerikler için 25 Instagram hesabı hazırlanmış oluyor. İşte Instagram, Keşfet sahifesindeki içerikleri, bu süreci yaşayan bir yapay zeka aracılığıyla size ulaştırıyor.

Instagram ve gayri platformlar, yapay zeka teknolojilerini mümkün olan her noktada kullanıyorlar. Instagram, Keşfet sahifesindeki içeriklerin oluşturulmasının yanı sıra tefsirlerin, içeriklerin ve şikayet edilen hesapların denetimini de çeşitli yapay zekalarla sağlıyor. Mühendisler, yapay zekanın kusursuz olmasa da en azından daha işlevsel olduğunu ve yapay zeka ile platformun güvenliğinin sağlanabildiğini söylüyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün