Reklam Alanı
Mobil 2 0

iOS 13 ve Android 10’un Facebook Tehdidi

Görünen o ki Facebook, Apple’ın iOS 13’ünde ve Android 10’da yer alan, halihazırda bazı cihazlarda da şimdiden kullanıma geçmiş olan konum erişimindeki kapsamlı güncellemelerin önüne geçmeye çalışıyor.

Sosyal Ağ Mühendislik Direktörü Paul McDonald tarafından yayınlanan bir blog yazısında, Facebook'un yeni konum ayarlarının kullanıcıları nasıl etkileyeceğini ve telefonunuzdaki Facebook uygulamasına ne gibi farklılıklar getireceğini açıkladı.

iOS 13 Güncellemeleri

McDonald, iOS 13 ile gelen güncellemeyle beraber kullanıcılara Facebook’un konum erişimiyle alakalı farklı seçenekler sunulacağını açıkladı. ‘Sadece bir kez izin ver’, ‘Yalnızca uygulama kullanılıyorken izin ver’ ve ‘Asla izin verme’ olarak güncellenmesi beklenen seçenekler Facebook’un konum erişimini oldukça kısıtlayacak gibi duruyor.

Bu seçeneklerin yanı sıra McDonal’ın yaptığı diğer açıklamalara göre iOS 13 ile beraber, uygulamanın her konum erişiminde kullanıcıya bildirim gidecek ve bu bildirim, uygulamanın kaç kez ve ne için konum bilgisine eriştiğini de gösterecek.

Android 10 Güncellemeleri

Android 10 da uygulamaların konum erişim kabiliyetlerini kısıtlıyor ve kullanıcıların kontrol alanını genişletiyor. Bu şekilde kullanıcıya, konum bilgilerinin paylaşım ayarlarıyla alakalı farklı seçenekler sunarak kontrol edilebilirliği arttırıyor.

McDonald ise uygulama açık değilken, konum paylaşımının kapatılmasına dair ayarların zaten arka plan ayarlarında yer aldığını fakat birçok kişinin bu erişim hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Facebook Yine de Konumunuza Erişebilecek

McDonald, yaptığı bu açıklamaların yanı sıra, Facebook’un kullanıcıya konum bilgilerinin paylaşımlarıyla alakalı kısıtlamaları zaten sunduğunu söylerken, bahsedilen güncellemeler yapılsa bile, katıldığınız etkinliklerden ve internete bağlandığınız sunuculardan konumunuzun hala tespit edilebileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir