Kapat
Reklam Alanı
Sinema 12 0

İşte Dünyadaki En Hızlı İnterneti Kullanan Ülke

İnternet tasarrufu, mobil münhasıran mobil cihazların yaygınlaşması ve alt yapı çalışmalarının genişlemesiyle birlikte her geçen gün artmaya devam ediyor. Ancak internet, tüm kullanıcıları tıpkı ağda buluştursa da birebir kalitede bir deneyim yaşatmıyor. Kullanıcıların pek birçok, internet ilişkisinin kalitesinden ziyade internet suratını göz önünde bulunduruyorlar ve birçok devir belirleyici kriter, indirme suratı oluyor. 

“Cable” isimli bir araştırma şirketi, memleketlerin internet suratlarını tek tek karşılaştırarak en süratli internete sahip memleketin hangisi olduğunu belirliyor. Geçtiğimiz günlerde “2019 Yılı Yerküre Genişbant İnternet Hızı” listesini yayımlayan Cable, memleketlerin internet suratlarını açıkça ortaya koyuyor. 207 devletin internet suratlarını araştıran Cable'ın bu listesi, çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Cable'ın hazırladığı listeye nazaran yerkürenin en süratli internetini kullanan devlet Tayvan. Tayvan umumunda kullanılan genişbant internetin ortalama suratı, 85.02 Mbps. Tayvan'ın internet suratı geçtiğimiz yıl 28.09 Mbps'ydi ve listenin 14. sırasında mekan alıyordu. Gelgelelim yalnızca bir yıllık süreçte Tayvan'ın inanılmaz bir sıçrayış yaptığını söylemek mümkün.

Cable'ın 9 Mayıs 2018 ile 8 Mayıs 2019 tarihlerini kapsayan listesinin 2. sırasındaysa Singapur bulunuyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca yerkürenin en süratli internetini sunan Singapur'un, Tayvan'ın çalışmalarına yetişemediği görülüyor. Singapur'un ortalama internet süratiyse 70.68 Mbps. 

Yerkürenin en süratli internetini kullanan Avrupa devletiyse İsveç. İsveç'te bulunan ortalama internet suratı 55.18 Mbps. İsveç'in yerküre sıralamasındaki yanıysa dört olarak belirlenmiş durumda.

Türkiye'nin internet suratı beklenen noktada değil

Cable'ın 207 ülkeyi kapsayan çalışmasında Türkiye de kendisine bölge buluyor. Fakat ne yazık ki Türkiye için işler o kadar da düzgün görünmüyor. Bunun nedeniyse Türkiye'deki genişbant internet suratının ortalama 5.27 Mbps olması. 2017 yılında listenin 83. sırasında yan alan memleketimiz, son iki yıldır ne yazık ki listenin aşağılarına yanlışsız gidiyor. Geçtiğimiz yıl 91. sıraya gerileyen Türkiye, 2019 yılındaysa listenin 102. sırasında kendisine nokta bulabiliyor.

Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Idare Heyeti Yöneticisi Yusuf Ata Arıak, Türkiye'nin gelişmekte olan bir devlet olduğunun altını çizerek Türkiye üzere güçlü bir devlet için bu sıralamanın yakışmadığını açıkladı. Arıak'a nazaran Türkiye'nin mahsusen de fiber altyapı konusunda önemli adımlar atması ve yatırımlar yapması gerekiyor. Düşük internet suratının başta devlet iktisadı olmak üzere pek çok yerde dezavantajlarının olduğunu söyleyen Arıak, bu mevzunun hem kamu hem de hususî kolda ele alınması gerektiğini söyledi. 

Şayet listenin tamamına ulaşmak ve detaylı malumat edinmek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilrsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir