Kapat
Reklam Alanı
Bilim 5 0

Kadın Viking Savaşçısının Yüzü Yeniden Oluşturuldu

Binlerce yıl evvel Viking bir bayan, başına bir kılıç darbesi aldı ve kafatası kemiğinde kesikler oluştu. Bilim kişileri, kafatası parçanmış olan bu Viking hatunun aldığı darbeden ötürü mı öldüğü konusunda hâlâ emin değil fakat hatunun silahlarıyla bir arada gömülmüş olması, onun bir savaşçı olduğunun kanıtlıyordu. 900’lü yıllarda yaşayan ve ölen bu Viking, 1900 yılında Norveç, Solør’daki bir çiftlikte bulundu.

Bulunduğunda başı bir kalkanın üstünde duruyordu, dizginlenmiş bir at iskeleti ayaklarındaydı ve vücudu; kılıç, mızrak, savaş baltası ve oklarla kapatılmıştı. Bu, Ortaçağ metinlerinde geçen efsanevi bayan savaşçılara dair birinci fizikî örnek olmuştu. Yaklaşık 120 yıl evvel yaşanan bu birinciden sonra Dundee Üniversitesi araştırmacıları, bir birincisi gerçekleştirdi ve tekrar yüz oluşturma teknolojisini kullanarak bu savaşçının görünüşünü tekrar canlandırdı. Yine oluşturulan bu yüzde hayatına son vermiş olma ihtimali bulunan yara da bulunuyor.

İşte teknolojiyle tekrar oluşturulan yüz:

Yukarıda da görebileceğiniz üzere yapılan çalışmalar sonucunda varsayımı 18-19 yaşlarında bir bayanın yüzü ortaya çıktı. Oluşturulan yüzde güçlü çene, şiş gözler ve büyük bir yara bulunan alın mekan alıyor. Savaşçının kafatasında yapılan tahlillere nazaran yarada güzelleşme belirtileri de bulunuyor. Yani kendisinin vefat sebebi bu olmayabilir.

Bu yara, vefatına sebep olsun ya da olmasın arkeolog Ella Al-Shamahi’ye nazaran bu, savaş yarası olan Viking bayanlarına dair bulunan birinci kanıt. Bu bulgu, özellikle Viking savaşçılarının yalnızca erkeklerden oluşmadığını kanıtlamaya çalışan araştırmacılar için de hayli büyük bir kıymet arz ediyor.

Viking savaşlarının yalnızca erkeklerden oluştuğu mütalaası, 70 yıl boyunca erkek olduğu düşünülen bir Viking savaşçısı iskeletinin 2017’de bayan olduğunun ispatlanmasıyla çökmüştü. Bu bayan da tıpkı Solør’daki üzere savaş aletleriyle gömülmüş. Ayrıca yanında satranç gibisi bir oyun modülü bulunmuştu.

Bu bulgu, bu hatunun yalnızca bir savaşçı değil taktiksel kabiliyetleri ehil ve yüksek rütbeli bir askeri işçi olabileceğini de gösteriyordu. Yani kendisi yalnızca bir savaşçı değil, tıpkı devranda bir general bile olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir