Uzay

Kara Deliklerin Etrafında Gezegenler Dönüyor Olabilir

Japon araştırmacılara nazaran binlerce büyük gezegen, tıpkı Dünya'nın Güneş etrafında döndüğü üzere üstün kütleli kara deliklerin etrafında dönüyor olabilir. Şimdiki teoriler, toz kütlelerinden oluşan halkaların genç yıldızların etrafını saran tozlardan oluştuğunu söylüyor. Bu toz halkalarını etrafında barındıranlar yalnızca genç gezegenler değil. Harika kütleli kara deliklerin de bu kütleleri etraflarında bulundurdukları belirtiliyor.

Araştırmacılar, bu halkalara odaklandılar ve gezegenlerin kara delik halkalarında bulunan tozlardan meydana gelebileceği sonucuna vardılar. Japonya Kagoshima Üniversitesi'ndeki bilirkişilerin dediklerine nazaran bu çalışma, astronomide yeni bir alan yaratabilir.

'Kara deliklerin etrafında şaşırtıcı boyutta gezegen sistemleri olabilir'

Samanyolu'nun merkezindeki Sgr A üzere üstün kütleli kara delikler, muhtemelen kainatın birinci devirlerinde büyük bir yıldızın patlamasıyla oluşmuştu. Kimi büyük kütleli kara delikler, etraflarında yoğun bir disk biçimini almış unsurlar barındırır. Bu diskler, Güneş'in kütlesinden 100.000 kat daha ziyade kütleye sahip olabilir. Araştırma ekibinin önderi olan Profesör Keiichi Wada, “Bir kara deliğin etrafındaki toz halkası, o kadar ağırdır ki merkezden gelen ağır radyasyon, bu halka tarafından engellenir ve düşük sıcaklığa sahip yerler oluşur” açıklamasında bulundu. 

Araştırmacılar, olağan yıldızların etrafında gezegenlerin nasıl oluştuğu teorisini kara delik etrafındaki dev toz halkaları üzerinde kullandılar ve gezegenlerin birkaç yüz milyon yıl boyunca düşük sıcaklık ortamlarında oluşmuşmuş olabileceği sonucuna ulaştılar.

Japonya Ulusal Rasathanesi'nden Profesör Eiichiro Kokubo, “Hesaplamalarımız, Dünya'nın kütlesinin 10 katı kadar kütleye sahip on binlerce gezegenin, kara delikten 10 ışık yılı kadar ötede oluştuğunu ortaya koyuyor” açıklamasında bulundu ve ekledi: “Kara deliklerin etrafında şaşırtıcı boyutta gezegen sistemleri olabilir.” 

Kara delik etrafında yörüngeye giren gezegenler fikri yeni değil. 2014'te çıkan Interstellar sinemasında de kara delik etrafında dönen gezegen sistemlerine yan verilmişti.

Araştırmacılar bunların hepsinin bir teori olduğunun, kara deliklerin etrafında gezegenlerin ve gezegen sistemlerinin oluşup oluşmadığını tespit etmenin mümkün olmadığının da altını çizdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün