Kapat
Reklam Alanı
Bilim 5 0

Karbondioksiti Yakıta Dönüştüren Yapay Yaprak Üretildi

Bilim kişileri, yakıt üretimi gerçekleştirmek için farklı bir işe imza attı. Araştırmacılar, karbondioksiti yakıta çeviren yapay bir yaprak üretmeyi başardı. Bu yeni teknolojiyi geliştirirken bilim kişileri, bitkilerin karbondioksiti glukoz ve oksijene dönüştürmek için fotosentezi kullanma halinden ilham aldı.

Bilim kişilerinin ürettiği yapay yaprak, bir bitkinin yaptığı fotosentez sürecini taklit ediyor. Bakır oksit ismi verilen ucuz bir al tozun yardımı ile birlikte yapay yaprak, karbondioksiti emiyor ve tarafına metanol ile oksijen üretiyor. Nature Energy isimli akademik mecmuada yayınlanan makaleye nazaran metanol toplanabiliyor ve çözeltiyi ısıtarak bir yakıt olarak kullanılabiliyor.

Yapay yaprak teknolojisi, verimliliği %10 nispetinde artırıyor:

Waterloo Üniversitesi'nde mühendislik profesörü olarak hizmet yapan ve araştırmanın başyazarlarından biri olan Yimin Wu, The Independent ile yaptığı bir röportajda “Bu teknoloji, yakıt üretme işlemlerindeki verimliliği %10 artırdı. Bu, şu an bildiğimiz doğal fotosentezden daha fazla” açıklamalarını yaptı.

Araştırmacıların bundan sonraki adımı, bu teknolojiyi sanayiyle paylaşarak likit yakıtların üretimi için de işe koyulmak olacak. Kol ortaklarıyla daha verimli yapay yapraklar üretilebileceğini düşünen bilim kişileri, tekrar de bu teknolojinin ticarileştirilmesi için hâlâ birkaç yıla gereksinim duyulduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar, gücü suyun içerisine kattıkları 4 husus ile elde ediyorlar. Bu maddeler glukoz, bakır asetat, sodyum hidroksit ve sodyum dodesil sülfat. Reaksiyon, suyun muayyen bir ısıya ulaşması ve içerisine karbondioksit bırakılması ile birlikte başlıyor. Araştırmacılar, üretilen etanol ölçüsünü artırarak ve karbondioksiti elektrik santralleri üzere asıllardan dönüştürerek bu süreci ticarileştirmeyi planlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir