Donanım

Madem GPU’lar Daha Hızlı, Neden Hâlâ CPU’ları Kullanıyoruz?

Mobil işlemci yongası konusunda büyük atılımlar gerçekleştiren üreticiler, 7 nanometrelik mimariye sahip olan işlemcilerle bir devranlar için imkansız olanı gerçekleştirdiler. Bundan 4 yıl evvel çıkan en âlâ yongalar bile bugünkü yongaların iki katı kadar büyüktü. Mobil yongaların içerisinde hem CPU hem GPU bulunduğunu düşünürsek, gelinen noktanın masaüstü PC’lerdeki dev işlemci devrelerinden daha ileride olduğunu anlayabiliriz. Nvidia, Intel ve AMD’nin yaptıkları işlere ayrıyeten girip de lafı uzatmayalım. Hepsi de son radde yüksek performansa sahip harici süreç üniteleri geliştiriyor.

Bugün CPU, GPU nedir, aralarında ne fark var, en değerlisi de GPU'lar daha güçlü ise neden CPU kullanmıyoruz sorularına cevap veriyoruz. Haydi başlayalım.

GPU nedir?

GPU’lar yalnızca bir yerde bilirkişi olmak üzere tasarlandılar: Grafik datalarını hesaplamak ve işlemek. Eski GPU’ların büyük çoğunluğu, “kayan noktalar” ve “3 boyutlu nesneleri hareket ettirme” üzerine hesaplama yaparlardı. Günümüzde doku sürece, gölge ve dinamik ışık, antialiasing, filtreleme üzere onlarca farklı görsel katman işlemesi yapabiliyorlar.

Münhasıran 3 boyutlu bilgisayar grafikleri, mucize matematiksel hesaplama kabiliyeti gerektirir: Üç boyutlu bir uzayda yaşıyor, fizikî olarak iki boyutlu ekranlar kullanıyoruz. GPU’lar ise bu ekranların içerisinde tekrar -var olmayan- 3 boyutlu uzaycıklar inşa ediyorlar. Tüm bu görsel yerküreyi yansıtmak ve kullandığımız ekrana uyarlamak da GPU’ların işidir. Kısaca GPU’lar nitekim çetin işlerin altından kalkmak ismine tasarlandıkları için süreç kapasitesi yüksek ünitelerdir.

CPU nedir?

CPU’lar ise yukarıda saydığımız süreçlerde pek de uygun değillerdir. Onlar daha umumî gayeli olup, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar başta olmak üzere neredeyse tüm elektronik cihazlarda diğer işleri hesaplamak ismine tasarlanırlar. Sistemdeki kesimlerin uyumu, hafıza cihazları, önbellek sistemleri üzere modüller arasındaki malumat trafiğini denetim ederler. Sistemler CPU’lar olmadan başlatılamaz, bunun için de örneğin bilgisayarlarda BIOS önyükleme kodları, öbür cihazlarda da özgün sistemler kullanılır.

CPU, sistemin tüm menşeleri yönetir. Data yolları üzerindeki bitler, klavyenize girdiğiniz bir harfin ekranınıza yansıyana kadar geçen yansıma vadesindeki süreçleri halleder. Yani dimağ CPU'dur. GPU ise bu dimağın görsel algılama, algılananı sürece, yansıtma ünitesidir. Görsel süreçler daha yüksek boyutlarda done girdisi, daha güç sorunlar içerdiği için GPU'lar daha yüksek süreç gücü ve kapasitesine sahip olur.

Pekala madem o denli, neden CPU'lar mahalline GPU'ları kullanmıyoruz?

GPU’ların süreç gücüne sahip CPU’lar tasarlayıp üretmeye yönelik fikirler ortalıkta uzun devrandır dolaşıyor. Öncelikle bu türlü bir şeyin imkansız olacağını ve bilgisayarların bütün mimarilerinin tekrar tasarlanmak zorunda olacağını bilmek lazım. Ana ünitesi olmayan bir anakart tasarlamaktan başlayıp, bu platformu yürütmek için yeni bir işletim sistemi yazmak zorunda kalabiliriz. 

GPU ve CPU’nun temel farkını anlamak istiyorsanız şu benzetme daha da yardımcı olabilir:

GPU’lar Usain Bolt üzeredirler. Kısa müddette çok sayıda süreci gerçekleştirirler. İşleri 100 metreyi en kısa vadede koşmak, en düzgün grafik sürece sonuçlarını en kısa müddette vermektir. CPU’lar ise dekatlon atletleri üzeredir. Dekatlon, 10 farklı atletizm çeşidini içeren bir branştır, atletler bu branşların hepsinde yarışırlar. Yani uzun müddetler boyunca dayanmak, farklı ortamlarda uzun vadeli yüksek performans serilemek, kimi durumlarda vücutlarındaki menşeleri yönetimli kullanmak zorunladırlar.

CPU'ların odaklandıkları süreç çeşidi, çalıştıkları hizmetler kullanıcı taleplerine nazaran değişir. Şayet GPU'yerine CPU kullanmak istersek, bir dekatlon ya da maraton koşucusundan 100 metrede yerküre rekoru kırmasını isteriz. Bunun için de o sporcunun çocukluğuna inmek, onu bir kısa uzaklık koşucusu olarak yetiştirmek gerekir. Kısaca GPU'lar, CPU'lar alanına kullanılırsa bugün yaygın durumda olan en küçüğünden en büyüğüne, en güçsüzünden en güçlüsüne bütün bilgisayarları, akıllı telefonları tekrar tasarlamak gerekir. Yeni sistemlerin tüketiciye ulaşması da şayet muvaffakiyete ulaşırsa bilgisayarlar üzere neredeyse 1 asrı bulabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün