Sektörel

MEB ve Google’dan Öğretmenler İçin Dijital Dönüşüm Programı

İçerisinde bulunduğumuz çağın değişmesiyle birlikte hayatımızdaki pek çok şey de değişmiş durumda. Münhasıran de internet ve bilgisayar tasarrufunun yaygınlaşması, yerküre umumunda büyük bir değişime neden oldu ve artık her şey otomatikleşti. Velev şu sıralar yerkürenin neredeyse her noktasında büyük bir dijital dönüşüm gerçekleşiyor. Türkiye, yerkürede yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve kendi dijital dönümüşünü gerçekleştiriyor.

Türkiye'deki dijital dönüşüm girişimlerine artık bir yenisi daha eklendi. Google ile iş birliği yaparak yeni bir projeyi hayata geçiren Ulusal Eğitim Bakanlığı, 1 milyon muallimi kapsayan “Öğretmenler İçin Dijital Dönüşüm Programı”nı başlattı. Mevzuya ait açıklamalarda bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hocalara yatırım yapmak konusunda yeni bir yaklaşım sergilediklerini açıkladı.

Google ile yapılan iş birliğinin kapsamının ne olduğuna da değinen Ziya Selçuk, başlatılan dijital dönüşüm programı kapsamında hocalara çeşitli eğitimler verileceğini söyledi. Ulusal Eğitim Bakanı, bu girişim kapsamında algoritmik fikir ve otomasyon süreçlerinin gerisinde yatan beceri kümelerinin ele alınacağını tabir etti. 

Hocalar İçin Dijital Dönüşüm Programı kapsamında muallimlerin verimlerinin artacağını söyleyen Selçuk, bu girişim kapsamında muallimlerin öğrettikleri şeylerin günlük hayatta nasıl kullanılabileceğinin daha kolay bir halde anlaşılacağını söz etti. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan yeni girişim, birinci etapta 5 farklı kenti kapsayacak akabinde da Türkiye umumuna yayılacak.

Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalara göre Öğretmenler İçin Dijital Dönüşüm Programı için pilot olarak seçilen 5 kent, 200 bin hoca ile yeni projeyi kullanmaya başlayacak. Yeni sistem oturdukça ve verim yükseldikçe de girişimin kapsamı genişletilecek. Bakanlık, girişimin 1 milyon hocaya ulaşacağını söylüyor. 

Google ile Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliğinden ortaya çıkan bu girişimin temelleri 2017 yılında atılmıştı. Artık de bu girişimin pilot eğitimleri tamamlandı ve uygulanmaya başlayacak. Google, girişim kapsamında “Google Hoca Portalı” oluşturdu ve şu an için girişim kapsamındaki muallimler, bu portal aracılığıyla birbirlerine anında erişebilecekler. Portal, hocaların birbirlerinden fikir almalarına ve aktiflik oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün