Kapat
Reklam Alanı
Sektörel 4 0

Microsoft ve Nokia, 5 Yıl Sonra Tekrar Bir Araya Geliyor

Microsoft ve Nokia’nın akıllı telefon işindeki iştirakinden bu yana 5 yıldan çokça bir vade geçti ve artık şirketler, bir sefer daha bir araya geliyor. Yeni iştirak, Microsoft’un bulut bilişim ve yapay zekâ konusundaki bilirkişiliğini, Nokia’nın 5G kablosuz ve gerekli olan ağ oluşturma yeteneği ile birleştiriyor. 

Şirketler, bir araya gelerek muhabere sağlayıcılarına yeni hizmetler sunmayı ve akıllı kentler, lojistik, sıhhat ve ulaşım üzere sanayiler için Nesnelerin İnterneti eserleri oluşturmayı düşünüyor. Microsoft Azure Umumi Yönetici Yardımcısı Jason Zander, “Bu paydaşlık, akıllı bulut tahlillerinde Microsoft’un bilirkişiliğini ve Nokia’nın ağ oluşturmadaki gücünü bir araya getirerek yeni irtibat ve otomasyon senaryolarının kilidini açacak. Sektörlerdeki ortak müşterilerimize yaratılan fırsatlar konusunda heyecanlıyız” dedi.

Microsoft ve Nokia arasındaki ittifakta sorun yaşanmıştı:

Microsoft, 2014 yılında Nokia’nın akıllı telefon işletmesini devraldığını açıklamıştı. Daha sonra muahededen çekilmiş ve elindeki birçok işi de bırakmıştı. Microsoft, 2016'da Nokia akıllı telefon şirketini, eski Nokia ve Microsoft mobil başkanları tarafından yönetilen Hon Hai / Foxconn Teknoloji Kümesi ve HMD Küresel yan kuruluşuna 350 milyon dolara satmıştı. HMD, günümüzde Nokia markasını cep telefonlarında ve tabletlerde kullanmak için kişisel bir lisansa sahip.

Nokia, muhabere sağlayıcıları ve vesair işletmeler için şebeke eserlerini, yazılım ve hizmetlerini öncelikli odak olarak belirlemiş durumda. Son yıllarda 5G'yi planlamak için kapsamlı çalışmalar yapan şirket, 2018'de yeni nesil kablosuz teknolojinin dağıtımını hızlandırmak için T-Mobile ile 3,5 milyar dolarlık bir paydaşlık kurmuştu. Nokia ve Microsoft'un akıllı telefon pazarında yakalayamadığı başarıyı yeni pazarlarda deneyecek olmasının sonuçlarını önümüzdeki süreçte daima birlikte göreceğiz. Bu noktada pazarın bu iştirake vereceği reaksiyon epey kıymetli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir