Kapat
Reklam Alanı
Bilim 9 0

Mısırlı Arkeologlar, 20’den Fazla Antik Tabut Buldu

Arkeologlar, Mısır’ın Antik devirlerdeki en kıymetli kentlerinden biri olan Luksor yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında 20’den çokça antik tabut buldu. Hükümdarlar Vadisi'ne yakın olan ve Nil Nehri’nin batısında konumlanan Asasif Gömütü'ndeki Theban Nekropolü'nde bulunan bu mezarların birçoklarının antik Mısır'ın geç periyoduna (M.Ö 664-M.Ö 332) ilişkin olduğu düşünülüyor.

Bulunan tabutların nispeten güzel korunduğunu söyleyen Mısır Antik Eserler Bakanlığı, ahşap tabutların üzerlerine parlak renklerle yapılmış işlemelerin hâlâ güzel durumda olduğunu belirtti. Araştırmacılar, birbirlerine karşılıklı bir biçimde yerleştirilen tabutların kraliyet hanedanlığına ya da soylu şahıslara ilişkin olabileceğini düşünüyor.

Ortamda geçtiğimiz hafta antik bir ‘sanayi bölgesi’ bulunmuştu:

Çalışmaların birkaç yıldır devam ettiği ortamda, antik periyotlardan kalma bir sanayi nahiyesinin keşfedildiği geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, keşfedilen bu yerde ambarlarlara birlikte çok sayıda çanak çömlek, ölülerin eşyalarının temizlenmesi için bir konum ve 18. hanedan devrine ilişkin küplerin yan aldığı açıklanmıştı.

Umumisi Antik Mısır’ın geç periyoduna ilişkin olan kalıntıların mahal aldığı Luxor ortamında, Yeni Krallığın birinci devirlerine (M.Ö1550-M.Ö1292) ilişkin olan ünlü firavunlar Ahmose, Hatshepsut, Thutmose III, Amenhotep III, Akhenaton ve Tutankhamun'un mezarları da bulunuyor.

Bakanlık, tabutların nispeten yeterli korunduğunu belirtmek için “Antik Mısırlılar nasıl bıraktıysa o denli görünüyorlar” sözlerini kullandı. Bu da yapılan buluşun ehemmiyetini bir sefer daha ortaya koydu. Bu noktada mumyalar üzerindeki araştırmaların tamamlanmasından sonra kesime ağır bir turist ziyareti de bekleniyor.

Yapılan bu keşfi son yılların 'en büyük ve en değerli keşiflerinden biri' olarak nitelendiren Mısır Antik Eserler Bakanlığı, cumartesi günü yapılacak bir konferansla bulunan mezarlara ilişkin daha çokça detayın açıklanacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir