Kapat
Reklam Alanı
Yazılım 26 0

Mobil Bankacılık Kötü Amaçlı Yazılımlarında Büyük Artış

Araştırma firması Check Point’in Siber Atak Eğilimleri: 2019 Yıl Ortası Raporu ismini verdiği çalışma, 2019 ocak ve haziran ayları arasında toplanan ve ThreatCloud istihbaratından elde edilen olgulara dayanmakta. Rapor, ayrıca siber günahlıların işletmelere saldırmak için kullandıkları temel taktiklere de ışık tutuyor.

Check Point, bir blog yazısında mobil bankacılık makûs gayeli yazılımlarının neler yapabileceği hakkında daha ziyade haber verdi ve şunları sıraladı:

  • Parola çalma kötü emelli yazılımlarında büyük bir artış tespit edildi.
  • Beğenilmeyen maksatlı yazılım nedir ve nasıl sonsuza kadar kaldırabilirsiniz?
  • Brezilyalı bir malware, nasıl global bir siber cürüm menşesi hâline geldi?

“2018 yılına nazaran siber hücumlarda %50’lik bir artış laf konusu ve bunun yüzünden bankacılık istenilmeyen hedefli yazılımları çok yaygın bir mobil tehdit hâline geldi. Bugün, bankacılık bed maksatlı yazılımları, ödeme olgularını, kimlik malumatlarını ve kurbanların banka hesaplarından gelen fonları çalabiliyor. Makûs hedefli yazılımların yeni sürümleri, ödeme yapmak isteyen herkes için topluca dağıtıma hazır.”

Mobil bankacılık bed hedefli yazılımları, Check Point’in raporuna nazaran Dark Web’de satılan istenilmeyen gayeli yazılım kitlerinin daha da çoğalmasından ötürü süratle yaygınlaşmaya başladı. Raporda ayrıca trojan Ramnit (%28), Dyre Trickbot (%21) ve trojan Ursnif’in (%10) bu yılın birinci yarısında en tanınan bankacılık zararlı yazılımı olduklarına taraf verildi.

Check Point, ayrıca siber hatalıların teknik tehditlerini ve tehditlerin münhasıran mobil cihazları gaye aldığını münhasıran vurguladı. Siber saldırganların tüketicilerin akıllı telefonlarında depoladığı hassas ferdî olguların ölçüsünün farkında olduklarından dolayı mobil cihazlara odaklanan siber taarruzların artmaya devam etmesi mümkün görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir