Yaşam

MOBİSAD Başkanı: 2 Yıl Kullanılmayan Telefonlar Kapatılsın

Geçtiğimiz periyotlarda torba yasayla çıkartılan bir kanun kapsamında, 7 yıldır sinyal alınmayan telefon IMEI'lerinin kapatılmasına karar verildi. Bu kanun kapsamında telefonlar, 7 yıl boyunca kullanılmadıkları takdirde IMEI havuzundan çıkartılacaklar ve bu sayede kullanılamaz hale gelecekler. Ama bu kanun, MOBİSAD'ı çok da şad etmemiş üzere görünüyor.

Mobil Muhabere Araçları ve Malumat Teknolojileri İş Adamları Derneği Yöneticisi Mustafa Kemal Turnacı, bahse ait açıklamalarında bu kanunun ziyadesiyle akıllıca bir karar olduğunu ama 7 yıllık müddetin bir oldukça uzun olduğunu söyledi. Turnacı, belirlenen 7 yıllık vadenin 2 yıla düşürülmesinin hem vatandaşlar hem de devlet için daha güzel olacağını söyledi. Şayet Turnacı'nın tavsiyesi kabul görürse, iki yıl boyunca kullanılmayan telefonlar IMEI havuzundan çıkartılacak.

En umum mealiyle IMEI kodu, cep telefonlarının kimlik numarasıdır. Bu kod, her telefona şahsi olarak atanır ve havuzdaki o telefonu temsil eder. Ama uzunca bir vadedir IMEI kodları, kimi vakit kopyalanıyor kimi vakit da yurtdışında satın alınan telefonların Türkiye'de kullanılabilmesi için kullanılıyordu. Lakin devlet, bu hususta yeni tedbirler aldı ve artık klon IMEI'li cihazların kullanılması için belli ödemelerin yapılması gerekiyor. 

Turnacı'ya nazaran ise bu durum, tüketiciler ve devlet için yararlı değil. Turnacı, IMEI numarası klonlanan cihazlar nedeniyle Türk vatandaşlarının başlarına olmadık işler açıldığını ve velev birtakım vatandaşların, bu mevzu nedeniyle terörle ilişkilendirildiğini belirtiyor. Turnacı'ya nazaran 7 yıllık vade 2 yıla düşürüldüğü takdirde vatandaşların beklenmedik vakalarla müsabaka nispeti biraz daha düşecek.

Türkiye'deki 2. el cep telefonu pazarının 20 milyon cihaz civarında olduğunu söyleyen MOBİSAD lideri, 2. el telefonlardaki KDV nispetinin yüzde 18 olmasından da şad değil. Turnacı, yüzde 18'lik KDV'nin tüketicileri ve satıcıları, kayıt dışılığa ittiğini söz ederek, KDV orantısının yüzde 1'e düşürülmesi halinde işlerin değişeceğini söyledi. Turnacı'ya nazaran KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi halinde devletin karı 3 milyar TL seviyelerinde olacak.

Akıllı telefon koluna de değinen Turnacı, kesimin çok süratli hareket ettiğini, Türkiye'nin de bu hareketin içerisinde olduğunu ve bu ivmenin sağlıklı bir biçimde sürdürülebilmesi için birtakım çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. Turnacı'ya nazaran Türkiye'nin akıllı telefon bölümüne yeni bir gözle bakması ve bu mevzuda nitelikli eleman yetiştirmesi ve velev çeşitli mesleksel yeterlilik evrakı vermesi gerekiyor.

Turnacı, Türkiye'deki akıllı telefon bölümünün 175 bin doğrudan, 800 bin de dolaylı olarak istihdam sağladığını söyledi. Lakin Turnacı'ya nazaran sektörel kuralların tam manasıyla işletilememesi hem devletin vergi gelirini hem de kesimi derinden etkiliyor. Kesimin son bir yılda yüzde 20 daraldığını belirten Turnacı, bu gidişat için bir tahlil bulunması gerektiğini söyleyerek dalın küçülmeye devam etmesi halinde istihdamda düşüş yaşanacağını söz etti.

En Şimdiki Haberler
  1. Türk Telekom Iyi Fiyatlı ve Faturasız Tarifeler

  2. Vodafone TL Yükleme ile Kullanılan En Uygun 7 Faturasız Tarife

  3. Oppo, Yeni Ekran Dizaynıyla Bir Akıllı Telefon Devrimi Yapmaya H…

  4. İnterneti Sonlu Olanlara Kişisel Medya İndirme Sitesi: Offliberty

  5. Linux’un En Kıymetli Komutlarından Birinde Güvenlik Açığı Tespit Ed…

  6. Fortnite’ta Oyuncuların Psikolojisini Bozan Kara Delik Yok Oldu

  7. Dubai’den Radikal Eğitim Kararı: Yakın Gelecekte Mekteplerde Test…

  8. Elon Musk: Tesla’nın Pickup’ı Gelecekten Gelen Zırhlı Araç Üzere G…

  9. Bir İnternet Sitesi, 90’lı Yılların En Tanınan 2.500 MS-DOS Oyunu…

  10. Eski NASA Çalışanı: Mars’ta Hayatın Kanıtını Çoktan Bulduk

Etiketler
Daha Fazla Göster

HellorDTV

Merhaba, Ben HellorDTV. Genel'de yatırımsız kazanç ile ilgili makalaler paylaşıyorum. Ayrıcı Web Tasarım ve Mobil Uygulama geliştirme ile uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün