Reklam Alanı
Oyun Haberleri 11 0

Mount & Blade II: Bannerlord’un sınıf sistemi nasıl olacak?

Devletimizin oyuncuları tarafından merakla beklenilen Mount & Blade II: Bannerlord için yeni bir geliştirici günlüğü daha paylaşıldı. Çoklu oyunculu sınıf sistemi hakkında olan bu geliştirici günlüğü, mekaniksel manada sınıf sisteminin nasıl meydana geldiğine dikkat çekiyor.

Mount & Blade II: Bannerlord’un sınıf sistemi nasıl olacak?

Sınıf sistemi hakkında yayınlanan geliştirici günlüğü ise şu halde;

Örtülü beta devam ederken oyunun çok oyunculu kısmının birtakım elementlerini detaylıca konuşmak için düzgün bir vakit olacağını düşündük. Bu haftanın geliştirici günlüğünde çok oyunculu oyun modumuzdaki sınıf sistemine göz atacağız.

Pekala, nedir bu sınıf sistemi? Basitçe anlatmak gerekirse sınıf sistemi, oyunda canlanmadan evvel seçebileceğiniz evvelce belirlenmiş ekipman seçimleri için kullandığımız sistemdir. Bannerlord’da bu sınıflar üç farklı kategoriye ayrılmıştır: piyade, menzilli ve süvari.

Herbir sınıfın kendilerine has güçlü yanları ve zaafları bulunmakta. Bu da rastgele bir sınıfın her senaryoda tesirli olmayacağını gösteriyor. Birtakım sınıflar öbür sınıflara nazaran açıkça daha güçlü ve daha düzgün ekipmanlara sahip gelgelelim bu her vakit yüksek seviyede performans göstereceklerini mealine gelmemekle birlikte, tekrar canlanma konusunda oyuncunun seçeneklerini yüksek bedelleri yüzünden sınırlayacağı manasına da gelmekte. Bu üslup bir yaklaşımın kadro temelli oyun modlarımız için uyum, muhabere ve sinerjiye daha çok değer verdiğine inanıyoruz. Ve bu oyunculara maç içerisinde gerçekleşen vakalara karşı daha deneysel karşılıklar vermesinin önünü açmakta.

Bannerlord ayrıyeten, oyunculara isterlerse ekipmanlarında biraz değişiklik yapmalarına müsaade veren bir nitelik sistemi de sunmakta. Bu sistem ile oyuncular seçtikleri sınıfları kendi oyun usullerine nazaran değiştirebilirler yahut karşı grubun seçimine karşı daha güçlü olan gayrı bir sınıf seçebilirler. Bu değişiklik oyunculara rakip kadroya karşı ekipman mealinde büyük bir dezavantaj altında savaşmadan, aksiyona direkt olarak girebilmelerini de sağlıyor.

Warband’in çok oyunculu oyun modundan değiştirerek Bannerlord’a taşıdığımız bir sistem ise altın sistemi. Bannerlord’da altın noktasına puan kullanılıyor. Puanları kullanarak karakteriniz için ekipman satın almak bölgesine bu puanlar bir sınıf seçerken kullanılıyor. Kimi oyun modlarımız canlanma sistemini kullanmakta. Bu puanlar, bir raunt vadesince nasıl kullanıldığından, hangi sınıflara erişimin olacağına, ne kadar canlanma hakkı olabileceğine dek çeşitli mevzuları da belirliyor.

Bu değişiklikler ile birlikte oynanışın odak noktası kimin daha güçlü ekipmana sahip olması yanına, oyuncu yeteneği ve grup çalışmasına bağlanmış durumda. Bu değişikliklerin, kazanan kadronun her geçen raunt galibiyeti ile birlikte daha da güçlü hale geldiği bir kar topu tesirinin önüne geçeceği inancındayız. Bannerlord’da her raunt bir nevi eşit kurallarda başlıyor. Bu da, maç boyunca her iki grup arasında daha heyecanlı ve daha rekabetçi bir maç sunuyor.

Sınıf sistemini oluştururken sınıfların menşe olarak kullandığı kültürlerden yalnızca dış görünüşlerini değil, birebir vakitte o kültürlerden kullandıkları ekipmanları ve rollerini de alması gerektiğinin kıymetli olduğuna karar verdik. Bu yüzden sınıfların güçlü yanlarını ve zaaflarını da kültürlerin güçlü yanları ve zaaflarından alması gerektiğini düşündük. Kültürlerimiz için uyguladığımız bu tasarım yaklaşımı, herbir kültür için hem onların lehine hem de onlara aleyhte olan stratejileri ve taktikleri temel alarak herbir maçın farklı olduğu daha dinamik bir çok oyunculu oyun deneyimi sunuyor.

Umumî olarak çok oyunculu sınıf sistemimizdeki bu değişiklikler, Mount & Blade oyunlarının çekirdeği olan yetenek temelli yönsel dövüş sisteminin sağladığı oynanış temelini merkeze alan, kadro çalışması ve muhaberesi öne çıkaran, daha adil ve daha erişilebilir bir çok oyunculu oyun deneyimi ortaya koyduğunu düşünüyoruz. Bu sistem ile, rakibin kim olduğunu, rakibin neler yapabileceğini ve neler yapamayacağını bir bakışta anlayabilirken, herkes tarafından bilinmeyen meta trendlerinin oluşmasının da önüne geçiyor. Böylelikle oyunun da istikrarlı kalmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir