Reklam Alanı
Teknoloji Haberleri 56 0

Özel: ABD, mevcut müşteriye yardımcı olmak için Huawei ticari kısıtlamalarını geri çekebilir

(Reuters) – ABD Ticaret Departmanı Cuma günü yaptığı açıklamada, bu haftaki kara listeye alınmasının Çin şirketinin mevcut müşterilerine hizmet etmesini neredeyse imkansız hale getireceğini belirten bir süre sonra Huawei Teknolojileri üzerindeki kısıtlamaları geri alabileceğini söyledi.

Bir sözcü, Huawei’nin Amerikan yapımı parça ve parça satın alma kabiliyetini etkili bir şekilde durduran Ticaret Departmanı, “mevcut ağ operasyonlarının ve ekipmanlarının kesintiye uğramasını önlemek için” geçici bir genel lisans vermeyi düşünüyor.

Örneğin, lisansın potansiyel yararlanıcıları, son yıllarda Huawei’den ağ donanımları satın alan Wyoming ve doğu Oregon gibi ince nüfuslu yerlerde internet erişimi ve cep telefonu servis sağlayıcılarını içerebilir.

Aslında, Ticaret Departmanı Huawei’nin ABD’ye mal satın almasına izin verecek ve mevcut müşterilerin ağların ve ekipmanların güvenilirliğini korumalarına yardımcı olacak, ancak Çin firmasına yeni ürünler üretmek için Amerikan parçalarını ve parçalarını satın alma izni verilmeyecekti.

Potansiyel kural geri dönüşü, Huawei’nin tedarik zincirindeki değişikliklerin anında, kapsamlı ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini öne sürüyor.

Resmen Huawei’yi Ticaret Bakanlığı’nın varlık listesine sokması olarak bilinen kara liste, ulusal güvenlik risklerini engellemek amacıyla bu hafta Trump yönetimi tarafından bir veya iki çaba oldu. Yönetici emriyle, Başkan Donald Trump, ekipmanlarının ABD telekom ağlarında kullanılmasını da etkili bir şekilde yasakladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei’nin akıllı telefonlarının ve ağ donanımının Çin’in Amerikalıları casusluk etmek için kullanabileceğine, şirketin defalarca reddettiğine dair iddialara inanıyor.

En son Ticaret hamlesi, Çin’in ABD’yle olan ticaret savaşında daha agresif bir tonu vurmasıyla ortaya çıkıyor ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki görüşmeler Washington’un gidişatını değiştirmediği sürece anlamsız olacağını gösteriyor.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei’nin sözcüsü, yorum talebine derhal yanıt vermedi.

2018’de 70 milyar dolarlık bir parça satın alarak Huawei, Qualcomm, Intel Corp ve Micron Technology Inc de dahil olmak üzere ABD’ye 11 milyar dolar harcadı. Ticaret Departmanı lisans verirse, ABD tedarikçilerinin Huawei ile yeni iş yapmak için ayrı lisanslara ihtiyacı olacak sözcüsü, bunun elde edilmesinin çok zor olacağını söyledi.

Geçici genel lisansın 90 gün süreceğini söyledi ve Federal Kayıt’ta ilan edileceğini söyledi, tıpkı Huawei’yi varlık listesine ekleyen kural Salı günü devlet yayınında yayınlanacak.

Eski Ticaret Departmanı yetkilisi Washington avukatı Kevin Wolf “Amaç, ekipmanlarını kullanan Huawei üyesi olmayan varlıklara teminatlı zararı önlemektir” dedi.

İşletme listesi, 26 ülkedeki Huawei ve 68 iştirakini, büyük olasılıkla inkar edilecek lisanslar olmadan Amerikan yapımı mal ve teknoloji satın almalarını yasaklamaktadır.

Varlıklar listesi, ABD’nin ulusal güvenlik veya dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunduğuna inanılan şirketleri tanımlar.

Perşembe günü yayınlanan son bir kuralda, hükümet Huawei’nin varlık listelerini, New York’taki Brooklyn’deki şirkete karşı bekleyen bir ceza davasıyla ilişkilendirdi.

ABD savcıları, Ocak ayında, İran’da ambargolu ABD mal ve hizmetleri almak ve uluslararası bankacılık sistemi aracılığıyla ülke dışına para çekmek için banka sahtekarlığı yapmakla suçlanan iddianamesini açığa çıkardılar.

Şirketin kurucusunun kızı olan Huawei Baş Finans Sorumlusu Meng Wanzhou, ABD, Çin ve Kanada’yı kapsayan üç yönlü bir diplomatik krize yol açan bir hareket olan iddianameyle bağlantılı olarak Aralık ayında Kanada’da tutuklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir